Akümülatör Nedir
Nakliye portalı
Haber
08 Aralık 2020 - Salı 22:56
 
Akümülatör Nedir
Akümülatör, enerji üreten değil, elektrik enerjisini depo eden bir aygıttır. Akümülatörler dışarıdan verilen elektrik enerjisini, kimyasal enerjiye dönüştürerek, gerektiğinde tekrar elektrik enerjisine dönüştürmek üzere içinde depolar.
OTOMOTİV Haberi
Akümülatör Nedir

Akümülatör Nedir

 

Bütün otomobil, otobüs, kamyonlarda farları yakan enerji kaynağının akümülatör olduğunu biliriz ve buna kısaca akü deriz ama yapısı ve çalışma düzeni hakkında yeterince bilgiye sahip olanınız azdır.

 

Akümülatör, enerji üreten değil, elektrik enerjisini depo eden bir aygıttır. Akümülatörler dışarıdan verilen elektrik enerjisini, kimyasal enerjiye dönüştürerek, gerektiğinde tekrar elektrik enerjisine dönüştürmek üzere içinde depolar.

 

Akümülatör dışarıdan verilen elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürme ''şarj-dolma'', bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür harcamasına ise ''deşarj-boşalma'' denir.

Akümülatör şarj edildikten sonra, belirli bir süre kullanılabilir. Zira depo edebildikleri enerji sınırlıdır. Belli bir süre kullanıldıktan sonra akümülatör boşalır. Yeniden kullanılabilmesi için şarj edilmesi gerekir.

 

Genel olarak akümülatörler, sülfürik asit eriyiğ içine yerleştirilmiş, kurşun ve kurşun peroksit levhalarından meydana gelir.

 

Akümülatörler sülfirik asit eriyiğne ''elektroletik'' bu eriyiğe  daldırılan kurşun levhalara ise ''elektrot'' ad verilir.

 

Elektrotlardan biri anot (pozitif kutup), katot (negatif kutup) durumundadır. Şarj (dolma) durumunda sürekli Bir akım meydana gelir. Eriyiğin içinden bir elektrik yükü geçer. Bu eylem sırasında Kurşun levhaların Üzerinde bir takım kimyasal olaylar meydana gelir. Anot'un üzerinde Kurşundioksit meydana gelirken, katot daki Kurşun da kurşun iyonu haline geçer. Şarj esnasında diş kaynağın verdiği elektrik enerjisi, meydana gelen kimyasal olaylar sonucunda çözülerek plakalar üzerinde birikir, böylece dışarıdan verilen elektrik enerjisi kimyasal enerjiye dönüşerek depo edilmiş olur.

 

Akümülatör kullanılacağı zaman, yani anot ve katot birbirine bağlanıp devre kapandığında başlangıçtaki olayın tersi cereyan eder. Bu defa da kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür.

 

Boşalma (deşarj) esnasında elektrik yükünün miktarını artırmak için akümülatörün içine daima 6,8 veya daha fazla levha konur. Levhalar daima bir pozitif bir negatif olmak üzere sıralanır.

 

Aktörler kullanacakları yerlere göre 6-12 veya 24 voltluk olarak yapılır.

 

Aküyü verimli bir şekilde kullanmak ve ömrünü uzatmak için;

 Akü kutusu ve kapağında, delik, çatlak, kırılma, ezilme ve erimelere,

 Kutup başlarında, erime ve darbeden dolayı bükülmelere,

 Eleman toz kapaklarında tıkanıklığa,

 Akünün elektrolit seviyesine,

 Akünün üzerinde kutup başlarının kısa devre olmasına sebep olabilecek maddelerin bulunup bulunmamasına gözle periyodik olarak bakılmalıdır.

 Ayrıca akünün kapasite kontrolü de periyodik olarak yapılmalıdır. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akümülatör, Nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı