Hava Filtresinin Önemi ve Etkileri
Nakliye portalı
Haber
22 Aralık 2020 - Salı 12:48
 
Hava Filtresinin Önemi ve Etkileri
Hava filtresi motorun çalışmasını nasıl etkiler,Hava filtresi ne işe yarar, hava filtresi kirli ise ne olur,hava filtresinin görev, nedir, hava filtresi ne zaman değişir, hava filtresinin kalitesi önemlimidir,hava filtresi nedir, hava filtresi nasıl temizlenir....
ÜRETİCİLER Haberi
Hava Filtresinin Önemi ve Etkileri

 

 

Hava Filtresinin Önemi

 

Motorlu araç kullanıyorsanız  düzenli periyodik bakımlarını ve zaman zaman motorun çekiş gücünü ,Sesini vs.. dinleyerek yada kullanırken normale göre bir farklılık hissedildiği anda periyodik bakım beklemeksizin kontrol etmek gerekir. Hava filtresi de motorlu araöların nefes boruları gibidir ne kadar temiz ve kaliteli hava alır ve motora ulaştırırsa motor da o kadar düzenli çalışır.

 

Motorun çalışması sırasında motor silindirlerine büyük miktarlarda hava alınır.  Bu hava motorun yakıtının yanabilmesi  için gereken oksijenin temin edilmesidir. Doğal olarak da  silindirler içine alınan havanın çok temiz olması gerekir, havanın toz veya kum gibi aşındırıcılardan temizlenmesi amacıyla hava filtreleri kullanılır. Hava filtresi içindeki filtre elemanı, motora giren hava içinden geçerken zararlı parçacıkları tutar. Filtre elemanı, zamanla havanın içindeki yabancı maddelerin üzerinde birikmesi nedeniyle hava geçirgenliğini kaybeder.

 

Belirli bir süre çalışan hava filtresi yüzeyinde toz birikerek belirli bir oranda tıkanmaya sebebiyet verir. Filtrenin belirli oranda tıkanması sonucu bir basınç farkı oluşur, bu da motorun çıkış gücünü etkiler. Filtrenin ömrü; çalıştığı ortama (havadaki toz ve bağıl nem yüzdesi), tutması istenen partikül çapına ( toz, kömür, toprak vb.) ve motorun istediği hava debisine bağlı (birim zamandaki gerekli hava hacmi) olarak artar veya azalır.Tozluluk oranı yüksek olan yerlerde filtrelerin daha sık değiştirilmesi gerekir. Bazı araçlarda ise hava filtresinin kirlilik derecesini ve filtrenin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir sensör bulunmaktadır.

 

Bu duruma hava filtresinin tıkanması da denir. Dolayısı ile periyodik bakımdaki değişim dışındaki zamanlarda, filtreye giriş yönünün aksi yönde basınçlı hava tutularak filtre zaman zaman temizlenebilir.

 

Hava filtresinin tıkanması,

 Motorun içine (silindirlere) giren hava akışında zorlanmaya neden olur. Böyle bir durumda motor çekişten düşer,

Yakıt sarfiyatı artar ve motorun performansı düşer.

Bu nedenle hava filtre elemanın periyodik olarak değiştirilmesi gereklidir. Yağ banyolu filtreler ise zaman zaman temizlenir ve içindeki yağ yenilenir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hava, Filtresinin, Önemi, ve, Etkileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı