İkinci Çin Treni Ankaraya Ulaştı
Nakliye portalı
Haber
22 Aralık 2020 - Salı 14:21
 
İkinci Çin Treni Ankaraya Ulaştı
Tütkiye-Çin arasında başlatılan ilk tren seferini tamamlayıp dönmesinden sonra ikinci tren de yola çıktı.İlk denemeler olmasına rağmen demiryolunun ikinci bir alternatif olarak ihracat ve ithalatta tercih edilebileceğini gösterdi.Güven hız açısından istenilen düzey tutturulmuş görünüyor.
DEMİRYOLU Haberi
İkinci Çin Treni Ankaraya Ulaştı

Çin Seferi 

 

Türkiye’den Çin’e hareket eden ilk ihracat treni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle 4 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’dan uğurlanmış, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edip; 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçen ihracat treni, 19 Aralık 2020 tarihi sabah saatlerinde Çin’in Xi’an şehrine ulaşmıştı.

 

İkinci trende yola çıktı

 

-42 konteyner içinde beyaz eşya taşıyor

“Türkiye-Çin arasında ikinci ihracat treni Çerkezköy’den 42 vagon/konteyner içerisinde bin 400 adet buzdolabı yüküyle 20 Aralık 2020 tarihinde saat 19.05’te Çerkezköy’den hareket etmiştir. Toplam uzunluğu 770 metre olan ihracat treni bu sabaha karşı Marmaray’dan geçmiş, İzmit’e (Köseköy) ulaşmıştır. Burada gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından gün içerisinde Çin'in Xi’an şehrine doğru yoluna devam edecektir.”

 

 

- Türkiye, Asya-Avrupa arasında transit taşımacılığın merkezi haline gelecek

 

Açıklamada, ihracat treninin Türkiye’nin Asya-Avrupa arasındaki transit taşımacılığın merkezi haline geleceğinin en önemli kanıtı olduğu vurgulanırken; ihracat treninin takip edeceği güzergâh bilgileri de paylaşıldı. Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-İzmit (Köseköy)-Eskişehir-Ankara-Kırıkkale-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergâhını izleyecek trenin, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacağı bildirildi.

 

Yurt dışı parkurunda ise; sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak olan trenin, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (soğutucu) taşıyacağı ve trenin toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat ederek; 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçeceği bilgisi aktarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demiryolu Çin, Türkiye-Çin Demiryolu,Türkiye uzakdoğu tren seferleri,İpek
Yorumlar
Haber Yazılımı