İlk Sıcak Hava Balonu İhracatı
Nakliye portalı
Haber
28 Haziran 2021 - Pazartesi 11:25
 
İlk Sıcak Hava Balonu İhracatı
Türk ihracat ürünleri arsına yeni bir ürün daha eklendi. Türkiye tamamen yerli ilk sıcak hava balon ihracatını yaparak sivil havacılık alanında ilk ihracatını yaparak bir giriş yapmış oldu. Yeni gelişen sivil havacılık alanın da daha önce ithal edilen ürünler, yerli ve milli hale gelebilir.
HAVAYOLU Haberi
İlk Sıcak Hava Balonu İhracatı

 

İlk Sıcak Hava Balonu İhracatı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve üretin ilk sıcak hava bolunun ihracatı  yeni bir kapıyı açıyor.

Nevşehir - Kapadokya Bölgesi’nde faaliyet gösteren yerli firmamız Pasha Balloons Üretimi A.Ş. ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü arasında yürütülmüş olan yoğun çalışmalar sonucunda 2019 yılında tip sertifikasının verilmesi akabinde günümüze kadar toplamda 22 model kubbe, 18 model sepet ve 3 model ısıtıcı, ihtiyaç duyulan sertifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakip mevcut tip kapsamına (TR.BA.001) dâhil edilmişti.

 

Sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ve Ruanda Sivil Havacılık Otoritesinin de serfikaların kabulünden sonra satış işlemi gerçekleşti. Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sürecin başından sonu kadar önemli bir hizmet vermiş oldu.

Türkiye bu ihracatla sivil havacılık da kullanılacak bir ürünü ilk defa ihraç etmiş oluyor.Tamamen yerli ve milli imkanlarlar geliştirilen bu sıcak hava balonları sadece ülke semalarında değil artık diğer ülke semalarında da uçmuş olacak.

 

Daha çnce ithal edilelen sivil havacılık da kullanılan ürünlerin bu sıcak hava balonu ihracatı ile yerli ve milli olma zorunluluğunu ve destenlemesi gerektiğini de ortaya çıkardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, Sıcak, Hava, Balonu, İhracatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı