İş Makinaları Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır
Nakliye portalı
Haber
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 18:42
 
İş Makinaları Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır
İnsan yaşamında hayatı kolaylaştırmak yüzlerce iş makinası geliştirilmiştir. Yol iş makinalarından, kaldırma iş makinalarına, basit iş makinalarından, taşıma iş makinalarına, tarım iş makinalarından, Kazı yapan iş makinalarına gibi çeşit iş makinaları vardır. İş makinaları nasıl sınıflandırılır, iş makinalarını genel olarak nasıl sınflandırabiliriz,İş makina örnekleri nedir.
İŞ MAKİNALARI Haberi
İş Makinaları Genel Olarak Nasıl Sınıflandırılır

 

İş  MAKİNALARI SINIFLANDIRMASI

TANIM: 

Yol inşaat makinaları ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş ; karayolunda insan, yük taşımasında kullanılmayan motorlu makinalardır. Bu tanım Karayolları Trafik Kanunundaki tanımdır.

SINIFLANDIRMA 

YOL DIŞI NAKLİYE MAKİNALARI 

Maden ocaklarında, dekapaj işlerinde, baraj ve yol inşaatlarında, havaalanı ve liman yapımında her çeşit malzemenin şantiye sahasındaki nakliye işlemini yapan yüksek taşıma kapasiteli lastik tekerlekli iş makinalarıdır. (Kaya, maden, cüruf kamyonları vb.) 

KALDIRMA MAKİNALARI 

Herhangi bir yükü bulunduğu yerden kaldırıp yer değiştirerek bir başka yere indiren veya istifleyen, gerektiğinde bu yükün yer değiştirme işlemini yükü kısa mesafelerde taşıyarak gerçekleştiren iş makinalarıdır. (Vinç, forklift vb.) 

KAZIMA ve YÜKLEME MAKİNALARI 

Değişik cins ve seviyelerdeki zeminleri kazan, saha içinde depo eden, yığma yapan ve gevşek veya kazılmış malzemeyi yükleyen, gerektiğinde satih düzenlemesi de yapabilen iş makinalarıdır. (Ekskavatör, yükleyici, beko-loder vb.) 

KAZIMA, TAŞIMA ve SERME MAKİNALARI 

Değişik cins zeminleri kazan, kısa mesafelerde depo etmek üzere taşıyan, serme ve tesviye yapan iş makinalarıdır. (Dozer, greyder, skreyper vb.

DELME MAKİNALARI 

Değişik seviyelerdeki toprak ve kaya zeminleri değişik boy ve çaplarda darbeli veya dönüşlü olarak delebilen iş makinalarıdır. (Delici, burgu, sondaj makinaları vb.

ASFALT ve BETON ÜRETİM, TAŞIMA ve SERME MAKİNALARI 

Asfalt ve beton için gerekli malzemeyi hazırlayan, mamul hale getiren tesisler ile mamul maddeyi gerektiği yerlere taşıyan ve tatbik eden iş makinalarıdır. (Kırma, eleme, yıkama makinaları, asfalt plenti ve beton santrali, asfalt distribütörü ve beton mikseri, asfalt finişeri ve beton pompası vb.) 

SIKIŞTIRMA MAKİNALARI 

Değişik cinslerde (toprak, asfalt vb.) malzemelerin sıkıştırılmasında kullanılan iş makinalarıdır. (Silindir, kompaktör, vibrator vb.) 

ZİRAAT MAKİNALARI 

Zirai amaçla kullanılan makinalardır.

TMMO

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, Makinaları, iş makina çeşitleri,Lojistik haber, lojistik bilgiler, glo
Yorumlar
Haber Yazılımı