Lojistik Bölümü Nedir
Nakliye portalı
Haber
01 Nisan 2021 - Perşembe 23:29
 
Lojistik Bölümü Nedir
Lojistik nedir, Lojistik bölümü nedir, lojistik dersleri nelerdir, lojistik kariyer, lojistik bölüm mezunları, lojistik bölümü kariyer, lojistik iş alanları, lojistik ne iş yapar, lojistikci maaşları, lojistik okulları, lojistik çeşitleri, lojistik faaliyet alanları, lojistik akademisyenleri, lojistik iş imkanları, lojistik faaliyetleri, lojistik uzman olmak, lojistik temel dersleri, lojistik bölümü nedir.
KÜTÜPHANE Haberi
Lojistik Bölümü Nedir

 

Lojistik Bölümü Nedir

 

Lojistik Nedir; Lojistik; Mal hizmetlerin ilk  çıkış noktasından son kullanıcaya ulaşana kadar ve aynı işlemlerin geri dönüşümünün sağlanmasındaki süreçlerin bütünüdür . Bu süreçler nakliye, depolama, sigortalama, elleçleme, gümrükleme ….. dır.

 

Lojistik süreçlerin ekonomik ve bilimsel anlamda ve uygulamada eğitime ihtiyaç duyulduğundan lojistik bölümleri elzem hale gelmiştir.

Lojistik bölümü; Türk Üniversitelerinde yeni bölümlerden sayılır çünkü önceki yıllarda böyle bir bölüm yoktu.

Fakat şunu unutmamak gerekir, denizyolları   en eski taşımacılık kolu olduğundan ve savaş gemilerinin gerekliliğinden dolayı bu konuda ülkemizde de denizcilik okulları eskiden beri fakülte düzeyinde mevcut bulunmaktaydı ve ünlü denizciler yetiştirmişti.

Bu açıdan bakıldığında lojistik okullarının temelleri  Denizcilik Fakülteleri diyebiliriz.

Ülkemiz üniversitelerinde lojistik alanında 2 yıllık akedemi düzeyinde ve 4 yıllık fakülte düzeyinde hemen hemen her üniversitede bölümler açılmıştır.

Lojistik bölümlerinin amacı profesyonel anlamda  lojistik uzmanları yetiştirmektir bu amaçlada okullarda verilen dersler hem yurt içi lojistik, hem de uluslararası lojistik alanında gerekli matematiksel, siyasi, işletmecilik, uluslararası ilişkiler, yönetim ve organizasyon, sigortalama, depolama, dünya gümrük  mevzuatları, istatistik gibi temel dersler okutulmaktadır.

Lojistik bölüm mezunları nerede iş bulabilirler sorusu ise, ticaretin, üretimin, tüketimin olduğu her yerde iş bulma imkanına sahiptirler çünkü üreten, ticaret yapan mutlaka firmalar, şahılar vs olacaktır. Bundan dolayıda mal ve hizmet dolaşımını birilerinin organize etmesi gerekir. Lojistik bölümü mezunları ayrıca lojistik şirketleri, limanlarda, havaalanlarında, depolarda, gümrüklerde, tersaneler bir çok sektörde iş imkanına sahiptirler.

Lojistik fakültesi mezunları diğer lisans mezunları gibi akademik kariyer imkanları da vardır.

Lojistik sektöründe veya firmalarda lojistik uzmanı olarak çalışanların maaşları ortalama düzeydedir aslına bakılırsa Türkiye geneline ve eğitim düzeyine bakıldığında lojistik çalışanları diğer bölümlere göre daha az maaş almaktadırlar. Bunun sebebi Türkiye’de lojistik maliyetlerin uzmanların öneminin yeni anlaşılıyor olmasıdır.

Yakın gelecekte lojistik sektörü ve uzmanları daha profesyonel hale gelecek  ve branş lojistikler ön plana çıkacaktır. Gıda Lojistiği, Soğuk Zincir Lojistiği, Araç Lojistiği, Et ve Et Ürünleri Lojistiği, Tüketici Lojistiği, Kağıt Lojistiği, Kargo Lojistiği, Yüksek Teknoloji Lojistiği, İçecek Lojistiği, Üretim Lojistiği, Tiyatro ve Gösteri Sahneleri, Havaalanı Lojistiği, Liman Lojistik Hizmetleri, Demiryolu Taşımacılığı, İlaç Lojistiği, Kimyasal Madde Lojistiği, Konteyner Lojistiği gibi lojistiklerine yenileri eklenecek çok önemli hale gelecektir.(foto:hrb.org)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, Bölümü, Nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı