Lojistik Elleçleme Nedir ?
Nakliye portalı
Haber
06 Şubat 2021 - Cumartesi 14:49
 
Lojistik Elleçleme Nedir ?
Lojistik elleçleme nedir, Lojistik elleçleme nerelerde yapılır, Lojistik hizmetlerde elleçlemnin önemi, Lojistik elleçleme ekipmanları nelerdir, Limanlarda lojistik elleçleme nedir, Lojistik faaliyetler, Lojistik depolar, lojistik gümrüklü elleçleme nedir, Elleçleme nasıl bir işlemdir gibi sorularda lojistik hizmetlerin birer parçasıdır. Lojistik elleçleme ciddi bir döviz girdisi sağlamaktadır.Lojistik faaliyetlerin hepsi önemli ve bir bütünün parçasıdır.
AMBALAJLAMA Haberi
Lojistik Elleçleme Nedir ?

Lojistik Elleçleme

 

Elleçleme demek , bizim ülkemizde daha çok sevk halinde olan malzemelerin uygun depo veya gümrüklerde elden geçirilmesi anlaşılır yani sevk edildikten sonra  malzemenin ambalajlarında, paletlerinde, kutularında meydana gelebilecek ıslanma, çatlama, dağılma, saçılma, gibi zararların veya doküman üzerine yanlış yazımların tekrar yenileri ile değiştirilmesi, dokümanlar üzerinde sık raslanan sayısal anlamda, kg anlamda doğru olmasına rağmen kap sayılarında, palet sayılarında eksik veya fazla yazılması gibi durumlarda dokümana uygun hale getirilmesi de bir elden geçirmedir.

Gümrüklü malzemeler mutlak surette gümrüklü antrepo, gümrük noktaları gibi alanlarda gümrük gözetiminde yapılır, malzeme çeki listesinde ne varsa sadece onun fiziksel yani dış ve iç ambalajları yenilenir, malzemelerden kırık, çatlak diye değiştirilemez veya alınmaz, ekleme yapılamaz.

 

Gümrüksüz malzemeler uygun olan her yerde yenilenebilir, düzeltilebilir.

Elleçleme daha çok depolarda,limanlarda, istasyon gibi yerlerde  kullanılan bir tabirdir.  

Diğer ülkelerde elleçleme demek, gelen ve giden malzemelerin depolara, limanlara, istayonlara, indirilmesi, istiflenmesi,düzenlenmesi, kabul edilmesi, evraklarının düzenlenmesi olduğu gibi tekrar yüklenmesi, gönderilmesine elleçleme denir. Doğru anlatım ve tanımı da budur.

Limanlarda, havaalanlarında, antreporlar da yıllık veriler açıklanırken 300.000 ton mal elleçlendi veya 10.000 adet konteyner elleçlendi gibi veriler paylaşılır , buradan da anlaşılabileceği gibi gelen veya giden kargolara bir hizmet verilemekte ve bu hizmet sayısal olarak ifade edilmektedir.

Elleçleme ekipmanları forkliftler, vinçler, konteyner vinçleri, saha içi aktarma araçları, gibi liman içinde bulunan tüm ekipmanlar aslında hepsi birer elleçleme ekipmanıdır çünkü liman transit bir durak görevi görür, gelen gemilerden her türlü kargo direk veya dolaylı olarak liman dışına taşıyacak araçlara yüklenir tüm bu hareketler birer elleçlemedir.

Aynı şekilde depolarda  bir durak vazifesi görürür, kargolar gelir ve gider  bu işlemlerin yapılması hepsi birer elleçleme işlemidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, Elleçleme, Nedir, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı