Lojistik Etiketleme-Barkodlama Nedir
Nakliye portalı
Haber
04 Şubat 2021 - Perşembe 22:00
 
Lojistik Etiketleme-Barkodlama Nedir
Lojistik faaliyetler hızlandı,lojistik dijital çağı yakaladı.Lojistik faaliyetlerde teknolojik yazılımlar önemli bir kolaylık sağlıyor, Gelen-giden kargolar online takip edilebiliyor. Lojistik süreçler internetle birlikte birbirine entegre olarak hızlı ve anlık bilgi akışı sağlanabiliyor. Lojistik fiziki bir hareketlilik olmasın rağmen dijital uyum ile birlikte büyük insan emeği gerektiren kontroller ve sevkiyatlar artık daha kolay ve ekonomik lojistiği getiriyor.
AMBALAJLAMA Haberi
Lojistik Etiketleme-Barkodlama Nedir

Lojistik Etiketleme-Barkodlama

 

Lojistik etiketleme ve barkodlama işlemi; lojistik firmalarının kendi sistemleri, kayıtları, düşümleri ve hızlı hareket etmeleri, malların unutulmaması, kaybolmaması, işlemlerin hızının düşmemesi ve entegrasyosyonun aksamaması için yapılır.

 

Göndericiler zaten üremiş oldukları mamullere etiket ve barkod yaparlar. Etiket mala ait bilgileri, üretim ülkesi, kalitesi, birim fiyatı gibi bilgileri de verir. Barkod da işlevi görmektedir ve sisteme edilmektedir.

 

Fakat lojistik etiket veya barkod  tamamen ürünün eksiksiz , hasarsız, kusursuz teslimatı için kullanır. Peki sistem nasıl işlemektedir: Gönderici tarafından lojistik firmasına teslim edilen ürün, lojistik firmasına teslim edildiği zaman , lojistik firmasınca bu ürünün ambalajları üzerine kendi sistemlerine uygun olan ya etiketleme yapar, yada barkod vurarak sistem merkezine, kaç palet, kaç kutu gibi sayıları otomatik okutarak veya okuyarak sistemine kayıt eder. Mal sevk edileceği zaman A firmasının kaç palet malı vardı diye aranmaz, yüklenen her palet okuyucu vasıtası ile okutulur ve direk sistemden düşümü sağlanır. Son kontrolde veya sisteme bakıldığı zaman kalan mal varmı veya kime ait olduğu hemen saptanarak hataların önüne geçilir.

 

Lojistik de teknoloji  kullanımı veya bölümler arası entegrasyon  kurulan online sistemlerle anlık olarak görülür, aksayan kısım hemen sistem tesbit edilir. Teknolojinin lojistiğe böyle mükemmel bir katksı olmaktadır ayrıca lojistik de dijitalleşme tam olarak bu teknoloji ve yazılımları uygulamaktır.

 

Bir kargo gönderdiğiniz zaman kargonuzun nerede olduğunu online takip edebilmektesiniz,  bu takibi siz bu lojistik  barkodlama veya etiketleme sistemi üzerinden görebilmektesiniz, yani kargo bir yerde aktarma olduğu zaman da görebiliyorsunuz çünkü kargo bu aktarma merkezine gireceği zaman etiketi veya barkotu okutulunca hem kendi stoğağuna  alıyor hemde ana merkez sisteme otomatik olarak kargonun kendinde olduğunu bildiriyor, sizde size verilen numarayı girince kargonuzun sistem sayesinde aktarma merkezinde olduğunu görebiliyorsunuz.

 

Binlerce kalem mal satan veya yüzlerce çeşit giyim satan mağazalarda da aynı sistem uygulanmaktadır. Mağaza ve Marketlere gelen ürünler depoya gidecekse barkod veya etiket üzerinden direk depoya, mağaza içine alınacaksa  barkodu okutularak direk mağazaya alınır, satış yapıldıkça  ürünler market içinden direk düşer dolayısı ile de market içerisinde kalan malı anlık olarak izlenir veya aynı depodan markete girerken depoda kalan stok da anlık olarak görülür .(Bu aslında üretim lojistiğinin aynıdır, sürekli ve düzenli bir lojistik faaliyet sözkonusudur)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: lojistik barkodalama, lojistik etiketleleme, lojistik hareketler, Dijital lojistik, online lojistik, lojistik de bilgi çağı, lojistik barkodalama nedir, Lojistik etiketlemin önemi
Yorumlar
Haber Yazılımı