Türkiye de Önemli Geçitler
Nakliye portalı
Haber
07 Şubat 2021 - Pazar 17:53
 
Türkiye de Önemli Geçitler
Türkiye arazi şekillerinin yüksek ve dağlık olması ulaşımı etkilemektedir. dağlık bölgelerde bulunan geçitler olamsı ulaşımda büyük zorluklar yaşanırdı. Karadeniz dağ geçitleri hangileridir, Akdeniz dağ geçitleri hangileridir. Yolların gelişmişliği medeniyeti belirler, ülkemizde karayolları öok hızlı ilermenektedir, dağ geçitleri yerlerini uzun tünellere bırakmaktadır.
KÜTÜPHANE Haberi
Türkiye de Önemli Geçitler

Önemli Dağ Geçitleri ve Bölgeleri

 

Bir ülkedeki ulaşım yollarının sıklığı, niteliği, uzunluğu, araç sayısı ve taşıma kapasitesi gibi özellikleri o ülkenin gelişme derecesini ortaya koyan bir göstergedir. Ulaşım faaliyetleri gelişmiş ülkelerde çok yoğun, gelişmemiş ülkelerde ise çok yetersizdir. Bizim ülkemizde dağların kıyılara parelel uzanması ve Doğu Anadalu’nun  yüksek dağlarla kaplı olması ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Ulaşım yolları açısından Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu bölgeleri en zorlu bölgelerdir.

 

Doğal olarak da yüksek dağ geçitleri bu bölgelerde görülmektedir. Son yıllarda bu geçitlerin uygun yerlerine tüneller yapılmaya başlanmış bir çoğu ulaşıma açılmıştır. Dalarından yüzeyinde giden geçitler yerine dağ içinden geçen tüneller yolcu, eşya taşımacılığında ve turizmi hızlandırmıştır.

Akdeniz bölgesinin  önemli geçitleri hangileridir

Çubuk : Bu geçit Antalya- Burdur-Isparta ana yolu üzerinde olan ve Antalya bölgesini Göller Bölgesi ve İç Anadolu’ya bağlayan geçitdir.

Belen . Çukurova’dan Amik Ovasına ve Hatay bölgesine geçmek için kullanılan bir geçittir ve Nur Dağları üzerinde aşılır. Bu geçit ve yol Suriye sınırına ulaşamda ana güzergahlardan biridir ve iki sınır kapısına bağlanır, Yayladağ Sınır Kapısı ve Cilvegözü Sınır Kapısı olup  lojistik hatlardan biridir.

Sertavul  Gecidi : Konya-Karaman-Mut-Silifke ana yolu üzerinde bulunmaktadır ,Toros Dağarının aşılmasına kullanılır, önemli bir lojistik yoldur.Silifke Bölgesini İç Anadolu’ya bağlar.

Gülek Boğazı : İç Anadolu Bilgesini Akdeniz bölgesine bağlayan geçitlerden biridir.  Konya anayolu, Akaray ve Kayseri anayolları Pozantı İlçesinde birleşerek  otoban üzerinden Anada’ya ulaşır. Lojistik açıdan da çok önemli Lojistik anahatlardan biridir.

 

Karadeniz Bölgesi Geçitleri

Doğu Karadeniz   ve  Doğu Anadolu bölgesi arasında ulaşımı sağlayan önemli geçitler

Zigana  Geçidi : Trabzon-Bayburt-Erzurum anayolu üzerinde bulunan  bulunur, Trabzon merkezine 75 km uzaklıktadır. Doğu Karadeniz den Doğu Anadolu’ya kestirme bir yoldur, Rize-Erzurum arasında açılan Ovit Tüneli iki bölgeyi birbirine bağlamış ve yolu kısaltmıştır.

Kop Geçidi : Trabzon Araklı ilçesi  üzerinden Bayburt Bölgesine inen anayol üzerindedir. Tüm bu geçitler hem karayolu lojistiğinde hemde yolcu taşımacılığında bölgede yüksek dağların olması bir set gibi uzanmasındaki zorluklardan dolayı ekonomik açıdan önemli bir yer tutar.

 

Batı Karadeniz  ve İç Anadolu bölgesi arasında ulaşımı sağlayan önemli geçitler

Ilgaz Geçidi : Ilgaz Dağlarının aşılmasında kullanılan bu geçit Kastamonu –Çankırı arasındadır ve  Orta Karadeniz bölgesini İç  Anadoluya bağlar.

Ecevit geçidi : Kastamonu dan İnebolu’ya giden yolda bulunan geçit , İç Anadalu’yu Batı Karadeniz’e bağlayan geçitdir.

 

Cankurtaran  Geçidi; Hopa – Borçka- Artvin arasında bulunan bu geçit, bo yolun devamında İran sınırına ulaşmaktadır. Yeni yapılan Cankurtaran tüneli taşımacılık açısından önemlidir çünkü Karadeniz bölgesini İran’a bağlayan ve geçişleri rahatlatan bir tüneldir.

 

Sakaltutan Geçidi;  Bu geçit 2160 rakımlıdır. Sivas- Erzincan arasında bulunur. Türkiye-İran anayol üzerinde bulunan bu geçit kışları çok tehlikeli olabilmektedir. Yolcu ve Taşımacılık lojistiğinde çon önemlidir çünkü Türk ihracat karayolu tırları bu yolu kullanarak İran ve Türk cumhuriyetlerine yük taşırlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, de, Önemli, Geçitler,
Yorumlar
Haber Yazılımı