Türkiye Pakistan Demiryolu Taşımacılığı Yeniden Başlıyor
Nakliye portalı
Haber
17 Aralık 2020 - Perşembe 09:06
 
Türkiye Pakistan Demiryolu Taşımacılığı Yeniden Başlıyor
Çin treninden sonra ikici hamle geldi. Türkiye -Pakistan arasında demiryolu taşımacılarının yenşden açılması planlanıyor. İstanbul-Tahran-İslamabad hattında yük taşımaları için düşmeye basıldı.
DEMİRYOLU Haberi
Türkiye Pakistan Demiryolu Taşımacılığı Yeniden Başlıyor

 
İstanbul- Tahran-İslamabad  Demiryolu Projesi
 
Ulaştıma ve Altyapı Bakanlığının basın açıklamasında İstanbul-Tahran-İslamabad  demiryolu yük taşımacılığının yeniden başlayacağı duyruldu.
 

Bakan Karaismailoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ulaştırma Bakanları 10. Toplantısı'na video-konferans yöntemiyle katıldı

 

Bakan Karaismailoglu, konuşmasında uluslararası yük taşımacılığının önündeki her türlü engelin kaldırılması çağrısında bulundu.  Toplantıda önemli bir karara da imza atıldı ve İstanbul-Tahran-İslamabad Yük Treni’nin 2021 yılı başında yeniden işletmeye açılmasına karar verildi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Ulaştırma Bakanları 10. Toplantısı'na video-konferans yöntemiyle katıldı. Toplantıda, KOVİD-19 salgını altında tedarik zincirinin açık tutulması başta olmak üzere ulaştırma alanında yürütülen iş birlikleri, tüm yönleriyle ele alındı. Yine toplantıda ulaşım ve taşımacılığın aksatılmadan yürütülebilmesi için ulaştırma koridorlarının genişletilmesinin büyük önem arz edildiği de vurgulandı.

 

 

- Dış ticarete konu olan tüm malların sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

 

Üye ülkeler arasındaki ticarette en önemli ulaştırma modu olan karayolu taşımacılığı alanında başta ilaç ve gıda maddeleri olmak üzere dış ticarete konu olan tüm malların sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi konusunda üye ülkeler arasında fikir birliğine varıldı. Toplantıda önemli bir karara imza atıldı ve İstanbul-Tahran-İslamabad Yük Treni’nin 2021 yılı başında yeniden işletmeye açılmasına karar verildi. Bu trenin işletmeye başlatılması ile birlikte güzergâh üzerinde konteyner taşımacılığının yanı sıra, bundan sonra konvansiyonel vagonlar ile de yük taşımacılığı gerçekleştirilebileceğine vurgu yapıldı.

 

Pakistan Nakliyeleri

Türkiye Pakistan taşımalarında denizyolu kullanılıyor. Konteyner ve  dökme yük sevkiyatları ancak gemilerle yapılıyor. Pakistan nakliyelerinde karayolu taşımacılığı yine İran  üzerinden yapılırken Türk aracları direk Pakistan' girmiyorlardı. Karayolundan yapılan tüm sevkiyatlar İran-Pakistan sınır kapısı olan İslamkale de Pakistan tırlarına aktarma yapılarak işlemler tamamlanıyordu.

Demiryolunda bu hattın açılması Pakistana direk bağlantıyı da sağlamaış olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demiryolu lojistik, Pakistan demiryolu nakliyesi, Pakistan vagon, İran demiryolu nakliyesi,Türkiye Pakistan Demiryolu, Demiryolu yük taşıma
Yorumlar
Haber Yazılımı