Vinç Nedir? Vinç Çeşitleri
Nakliye portalı
Haber
08 Ocak 2021 - Cuma 21:58
 
Vinç Nedir? Vinç Çeşitleri
Vinçler insan emeğini en aza indiren, hayatı kolaylaştıran önemli iş makinalarıdır. Bazı işler insan emeği ile yapılsaydı yıllar sürerdi fakat vinçler ile kısa sürede bitirilmektedir. Üretimin,tüketimin olduğu her alanda vinçler kullanılmaktadır. Vinçlerin çalışma prensipleri gayet basitdir ve basit makinalar ve hiddrolik bilgisinin gücünden faydalanılmıştır.Vinç nedir, nasıl çalışır, vinç çeşitleri nelerdir.
İŞ MAKİNALARI Haberi
Vinç Nedir? Vinç Çeşitleri

VİNÇ NEDİR

 

İnsanlar günlük yaşantılarının önemli bir kısmında, örneğin fabrikalarda, işletmelerde, depolarda, stok sahalarında vb. yerlerde ağır yükleri kaldırmakk ve bunları belirli bir uzaklığa ilettikten sonra yerlerine yerleştirmek durumu ile karşı karşıya kalırlar. Bu işlemin yapılabilmesi için çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Geliştirilen bu araçlar tarafından yapılan kaldırma ve iletme işlemleri, bir boyutlu (Cizgisel), iki boyutlu (Yüzeysel) veya üç boyutlu (Hacimsel) olarak gerekli olabilir. Yükün yalnız kaldırılması veya yalnız iletilmesi bir boyutlu işlemi gösterir. Bu görevi yapan araçlara örnek olarak Asansörler, Elevatörler ve Konveyörler gösterilebilir. Yükün kaldırıldıktan sonra bir düzlem üzerinde veya bir yüzey üzerin de İletilmesi iki boyutlu işlemi gösterir. Buna örnek olarakta sabit bir kiriş üzerinde çalışan palanga veya bir duvar üzerine yerleştirilmiş ve kirişi üzerinde yükün yatay olarak hareket etmediği döner vinç gösterilebilir. Yükü üç boyut üzerinde kaldıran ve ileten araçlara da normal köprü vinçleri, Mobil vinçler, Ray üzerinde yürüyen döner vinçler ve yükleme köprüleri örnek olarak gösterilebilir.

Be araçların konstrüksiyonlarinda ve yapım tarzlarında kaldırılacak veya iletilecek yuklin bityüklüğüne, şekline, çalıştığı yere, çalıştırılma hızına besi olarak önemli değişiklikler meydana gelebilir.

 

Vinç Nedir ;İnsan gücünün yetmediği ağır ve hacimli malzemelerin kaldırılmasında, yerleştirilmesinde,yükseklere  konması gibi işlevleri yapan iş makinalarıdır.

 

Çok çeşitli vinçler vardır bunlardan büyük vinçler ağır iş makinası sınıfına girer . Vinçler kaldırdıkları  cisimleri metrelerce yükseğe, metrelerce sağa-sola-önüne- arkasına uzun kolları ile kolayca koyabilirler yada metrelerce derinlikten çıkarabilirler.

 

İş kollarına üretilmiş vinçler vardır çünkü o iş koluna göre dizayn edilmişlerdir ve o işin yapılmasında büyük kolaylık sağlarlar mesala inşaat sektöründe kule vinçler , l fabrika içlerinde tavan vinçleri yer kaplamadan çalışan vinçlerdir.

 

Vinçlerin genel yapım prensipleri basit makinalar, makaralar, gazların ve sıvıların sıkıştırılamaz prensiplerinden faydalanılarak yapılmış iş makinalarıdır.

Vinçlerin bazı çeşitleri 360 derece manevra yapabilen, yukarı , aşağı rahatça hareket ederen tonlarca ağırlıkları hareket ettirebilirler.

 

 

Vinçlerin Sınıflandırılması

 

  1. Köprülü Vinçler

Belirli bir yüksekliğe  monte edilmiş çelik bir klon ile köprü şeklinde bir görüntü veren veren sistemden oluşur. Genel olarak fabrükalarda, büyük mağazalarda, depolar gibi endüstriyel ve depo alanlarında kullanılır. Kullanımı gayet kolay olan yani köprü üzerinde bir kabin, uzaktan kumanda, yerden bağlantılı kumanda edilerek kullanılır.

Bu vinç ile kaldırma, indirme, yatay olarak ileri –geri hareketleri ile yükler hareket ettirilir.

1-Elle Tahrikli Vinler

2-Elektrik Tahrikli Vinçler

 

 

  1. Döner Vinçler

Oklu Vinçler , liman ve şantiyelerde önemli görev üstlenen ve çok kullanılan kaldırma makineleri arasındadır. Genellikle ok adı verilen kiriş, uçlarından birisi aracılığı ile düşey bir eksen etrafında dönme hareketi yapar. Kanca bloku, okun serbest olan öteki ucu tarafından

Oklu Vinçler sınıflandırırken kancanın hizmet edebildiği, erişebildiği alanı dikkate alınır . Bu bakımdan oklu vinçler üç sınıfa ayırmak mümkün.

Sabit aplik vinçler: Bu vinçler, atölye içinde bir duvara veya bir kolona tespit edilir. Okun serbest ucu, yarıçapı ok açıklığına eşit olan bir yarım daire çizebilir.

Müstakil sabit vinçler: Bu vinçler, bir duvar veya bir kolona tespit edilmeden kullanılır. Okun serbest ucu tam bir daire yayı çizebilir.

Hareketli veya mobil vinçler: Bu tip vinçlerraylar veya yollar üzerinde ya da herhangi bir arazide hareket edebilen kaldırma araçlarıdır .

 

a)Sabit Döner vİnçler

1)Sütunlu Döner Vinçler

-Duvar Döner Vinçler

-Dökümhane Döner Vincler

-Derik Vinçler

-Sabit Sütunlu Döner Vinçler

-Sabit Kuleli Döner Vinçler

2)Döner Tabanlı Vinçler

-Vidalı Döner Vinçler

-Çekme Oklu Döner Vinçler

b)Yürür ve Döner Vinçler

-Raylı Döner Vinçler

-Yapı Vinçleri

-Mobil Vinçler

 

Bu vinçler, düşey, yatay veya çeşitli açı altında eğik konumda yüklerin belirli konumda uzaklığa taşınması için kullanılan makinelerdir. Hatta bazı büyük modelleri 15 tonluk bir kütleyi 65 m yüksekliğe koyabilmektedir. Mobil denmesinin sebebi lastik tekerli iş makinalarıdır ve sürülerek istenilen her yere götürüp kurmak mümkündür.

Bu mobil vinçler ile çalışlırken lastikler üzerinde iş yapılmaz çünkü kaldırma kapasitesi çok düşeceğinden lastik tekerler  dört tarafında bulunan hidrolik ayaklar üzerine alınır ve denge kolları ile dengeye getirilerek çalışma yapılır. Denge kolları ve mesnet ayakları makinenin çalışma sahasında düzgün, dengeli ve terazisinde yerleşmesini sağlamak içindir. Dengeli yerleştirmenin anlamı vincin boyuna ve enine eğimlerinin sıfır olmasıdır.

 

-Liman Vinçleri (portal vinçler)

Bu vinçlere sehpalı vinçler, ayaklı vinçler gibi isimlerde verilir. Limanlarda, yat

Raylar üzerinde hareket ettirilebildiği  gibi lastikli olanları da son yıllarda en çok kullanılan vinç çeşididir. Bu tip vinçlerin  taşıma kuvveti 800 tona kadar, açıklık ise 120 m’ye kadar yükselebilmektedir.

 

Bu Portal vinçler , genellikle açık havada çalıştıklarından fırtınaya karşı emniyetinin sağlanması gerekir. Bu amaçla rüzgâr basıncı belli bir değeri geçtiğinde vinç durdurulur ve rayı

kıskaçlarıyla kavrar Tahrik kaynağı olarak elektrik motorları veya çok az da olsa içten yanmalı kuvvet makineleri (benzin ve dizel motorları) kullanılır.

-Derik Vinçleri

c)Yüzer Vinçler (Dubalı)

-Kepçeli Vinçler

-Ağır Yük Yüzer Vinçler

  1. Ayaklı Vinçler

1-Tam Ayaklı Vinçler

2-Yarım Ayaklı Vinçler

  1. Yükleme Köprüleri

1-Konsollu Vinçler

2-Dönerli Vinçler

  1. Özel Vinçler

1-Lokomotif Vinçleri

2-Dökümhane Vinçleri

3-Yeraltı Ocak Vinçleri

  1. Kablolu Vinçler

Kablolu Vinçler, üzerinde arabanın hareket ettiği bir veya daha fazla tel halatlı (taşıma halatlı) vinçlerdir. . Şantiyelerde ve büyük depolarda çokça kullanılır. Açıklık 1000 m’ye kadar yükselebilir. Halatlar iki (sabit, hareketli veya dönebilir) kule arasına gerilmiştir.

Taşıma halatları olarak yarı veya tam kapalı spiral halatlar kullanılır. Arabanın hareketi çekme halatı üzerinde olurken yük de kaldırma halatına asılır. Araba çoğu kez, içinde tekerleklerin ve halat makaralarının (kaldırma halatı makaraları) yataklandığı bir kafes kiriş sisteminden ibarettir. Tekerlek adedi, tekerlek yükünün halat çekme kuvvetine oranının 1/50 değerini aşmayacak şekilde seçilmelidir.

 

  1. Konsol Vinçler

1-sabit Oklu Olanlar

2-Döner Oklu Olanlar

 

 

Yapısal olarak vinçleri farklı bir şekilde de şöyle çeşitlendirebiliriz:

 Hareket kabiliyetlerine göre vinç çeşitleri

 Sabit vinçler

 Lastik tekerlekli vinç çeşitleri

 Paletli vinç modelleri

Paletli vinçler adından da anlaşılacağı gibi paletler üzerinde hareket eden vinçlerdir.

Paletli vinçler üç ana üniteden oluşurlar

 

Yürüyüş ve dönüşlerin hidrostatik sistemle sağlandığı palet gurubunu taşıyan taşıyıcı şasi

 Denge ağırlığı, dizel motor, bom tahrik sistemleri ve kumanda kabinini üzerinde bulunduran üst şasi gurubu (döner tabla)  

Üst şasiye bağlı bom ve bom çalışma düzenekleri Bomu destekleme görevi yapan döner tabla karşı ağırlık oluşturmak üzere taşıyıcı şasiye merkezden kaçık şekilde yerleşiktir ve hidrostatik motorla 360° döndürülebilir. Paletli mobil vinçlerin bomları genellikle kafes tiptir.

Paletli kafes bomlu vinçlere kanca yerine değişik eklentiler bağlanmak ve halat tambur sistemlerine yapılacak ilaveler ve çıkarmalarla hizmet şekli değiştirilir. Kazıcı, yükleyici, ekskavatör gibi kullanılabilir

 

 Ray üzerinde hareketli vinç çeşitleri

o Köprülü vinçler

o Kule vinç türleri

 

 

 Kaldırma kabiliyetlerine göre vinç çeşitleri

 Hidrolik ve halatlı vinç

oTeleskopik vinçler

oKurtarıcılar

 Halatlı vinçler

oAçık kafesli vinçler

oSabit vinç

oFabrika tipi vinçler

 

 Kumanda sistemlerine göre vinç çeşitleri

 Mekanik kumandalı

 Hidrolik kumandalı

 Hava kumandalı

 Elektrik kumandalı

 

Vinçlerde Kaldırma Sistemi

 

Vinçlerin konstrüksiyonunda standart kaldırma makine elemanları mevcuttur. Bu elemanların seçimi ve dizaynı gerek DIN gerekse TS göre yapılmaktadır. Geri kalan elemanlarda ise uygun hesaplama yöntemleri izlenerek konstrüksiyon tamamlanır. Vinçlerde kullanılan belli başlı standart elemanlar aşağıda belirtilmiştir. Bunlar:

  • Tel halatlar
  • Yük tutma elemanları (kanca ve blokları, kepçeler)
  • Makaralar ve makara donanımları (palangalar)
  • amburlar
  •  Frenler
  •  Tekerlek ve raylar

Kaldırma sistemi tamburlu halatlı, hidrolik ve elektrikli olmak üzere sınıflandırılabilir.

Bu tür vinçler yapılan işin ağırlığına ve işin niteliğine göre değişir.

Kaldırma sistemi tamburlu halatlı tip kaldırıcılar daha çok kamyon tipi mobil vinç ya da lastikli veya paletli tip ağır taşıtlara monteli vinçlerdir.

Hidrolik tip olanlar bom tipli vinçlerde daha sık kullanılır.

Elektrikli olanlar ise okullarda, dökümhanelerde (köprü vinç), limanlarda (portal vinç) vb. vinçlerde kullanılır.

Hidrolik sistem hariç, halatlı tambur ve elektrikli kaldırma sistemlerinde kullanılan türlerinde frenleme bulundurulmalıdır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vinç, Nedir?, Vinç, Çeşitleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı