Yağ Filtresinin Motora Etkisi
Nakliye portalı
Haber
22 Aralık 2020 - Salı 14:03
 
Yağ Filtresinin Motora Etkisi
Yağ filtresi nedir, Yağ filtresinin görevi, Yağ filtresinin etkileri, Yağ filtresi nerededir,Yağ filtresi ne zaman değişir,Yağ filtresi ışığı yanarsa ne olur,Yağ filtresin,n motora etkisi....
ÜRETİCİLER Haberi
Yağ Filtresinin Motora Etkisi

 

Yakıt Filtresi Bakımı

 

Filtre demek  süzmek anlamına gelmektedir veya akışkanlar içindeki yabancı maddeleri süzüp ayıran aparat veya aletler diyebiliriz.

 

Yakıt filtresi de  yakıt deposundan motora yakıt giderken bu yakıtı kontrol eden yani yakıtı süzen,yabancı maddeleri toplayan, her türlü zararlı zerrenin süzülmesini sağlayan temizleme yeridir.

 

Yakıt deposu içerisinde sıcaklık farklarından su meydana gelmesi, yakıt alımlarında toz zerreleri  veya yakıt tankı içinde oluşabilecek korozyonlar veya daha başka cisimler zamanla yakıt tankı içinde birikebilir.

 

Bu biriken zararlı maddelerin ara elamanlara veya motoro ulaşması durumunda tıkanıklıklar, korozyon, paslanma, sızdırma, aşınma veya ayarların bozulmasına sebep olur. Yakıtı süzme görevi gören yakıt filtresi bu işlevini kaybettiği zaman veya görevini eksik yaptığı zaman direkt motor yakıtsız kalacağından motor performasında düşme olur .

 

Motor verimliliğinin düşmesi demek, zaman zaman moturun durması,kesik kesik çalışması,moturun yığılması gibi durumlardır.

Böyle durumlarda yakıt filtresi derhal kontrol edilmelidir ve değiştirilmelidir.

Yakıt Filtresi ne zaman değişir,

Yakıt filtreleri kullanılan yakıt cinsine kullanım aralığına bağlı olarak, Benzinli araçlarda 20 bin-30 bin km de,

Dizel araçlarda yakıt filtresi değişimi 15 bin-20 bin km de değiştirilir. Dizel yakıtlarda daha az km de değişimesinin sebebi dizel yakıtının akışkanlığının az olmasındandır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yağ, Filtresinin, Motora, Etkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı