Anadolu’ya ilk gelen hangi Türk grubu
Nakliye portalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Amonyak Nedir
Amonyak Nedir
Alerji Nedir
Alerji Nedir
Haber
08 Aralık 2020 - Salı 23:11
 
Anadolu’ya ilk gelen hangi Türk grubu
Bu Hun’ların diğer bir kısmı ise Kafkas Dağlarını aşarak Anadolu toprakalrına geldiler. Kursık ve Basık adlarında iki komutan tarafından gerçekleştirilen bu akınlar (tamamı atlı birlik) Erzurum üzerinden hareketle Karasu ve Fırat havzalarından Malatya ya ulaştılar.
TEKNOLOJİ Haberi
Anadolu’ya ilk gelen  hangi Türk grubu

Anadolu’ya ilk gelen  hangi Türk grubu 

 

Asya Hunlarının devamı  ve torunları oldukları bilim adamalarınca tesbit edilen Batı Hunları(Avrupa Hunları), hareket kabiliyeti ve yetenekleri çok fazla olan çevik atlı birliklerden oluşan kalabalık ordularla Karadenizin ‘ ndeki (Şimdi Rusya Kısmı) Alan, Ostrogot veVizigotları  yendiler ve çok geçmeden 378 yıllarında Tuna Nehrine kadar geldiler ve bu ırmağı geçerek Batı-Roma ve Bizans İmaparatorluğunu toprakalrını istilaya başladılar.

Bu  Hun’ların diğer bir kısmı ise Kafkas Dağlarını aşarak Anadolu toprakalrına geldiler. Kursık ve Basık adlarında iki komutan tarafından gerçekleştirilen bu akınlar (tamamı atlı birlik) Erzurum üzerinden hareketle  Karasu ve Fırat havzalarından Malatya ya ulaştılar. Daha sonra bu kuvvetler  Çukurovayı işgal derek Ortadoğunun en sağlam surlarına sahip Urfa ve Antakya kalelerini başarız kuşatmalarda bulundular. Çok geçmeden Suriye inen Hun Atlıları  Suriye ve Kudüs’e kadar ilerlediler.

Suriye de çok kalmayan bu atlılar daha sonra Orta Anadolu bölgesinden geçip  Doğu Anadolu ve Azerbaycan yoluyla yeniden Kafkas dağlarını aşarak Kuzey karadenizden devam ettiler. Tüm bu akınları 1 yıl içerisinde olup bitmiştir. Rüzgar gibi Anadolu üzerinden gelip geçmişlerdir.

398 yılında bu atlılar aynı yol üzerinden tekrar Anadoluya  küçüp çapta akınlar yaptılar.

395-398 yılları arasında cereyan eden Hun Türkleri’nin bu Anadolu harekatı Türklerin Anadolu ilk defa gelişleri açısından Türk ve dünya tarihi için önemlidir.

Batı Hunları(Avrupa Hunları) nın en ünlü hükümdarları adaleti ile ün salan ve ‘’Tanrının Kırbacı’’ denilen büyük Türk hükümdarı ‘’ATTİLA’’dır.  (Kaynak :Mufassal Osmanlı Tarihi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu’ya, ilk, gelen, , hangi, Türk, grubu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı