Lojistik Sektörü Haberleri

Sayfa Adresi : https://www.lojistikline.com/haber-detay/137_irak-tir-sozlesmesine-katildi

DÜNYA

Tümü

Irak, Tır Sözleşmesine katıldı

(14 Ay, 22 Gün önce) 387 İzlenme 0 Yorum
İrak devleti Tır Sistemine katıldı..

 

Ortadoğu'da birçok ticaret yolunun kavşağında bulunan Irak Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler TIR Sözleşmesi'ne katılan 78. ülke oldu

.

Irak'ın TIR Sözleşmesi'ne katılımı, bir geçiş merkezi olarak stratejik rolünü sağlamlaştırıyor ve ülkenin petrol dışı sektörlerini genişletmeye yönelik ekonomik vizyonunu destekliyor.

TIR sistemi, bölgesel ticareti artıracak ve Irak'ta ve daha geniş bir bölgede ekonomik kalkınma ve istikrarı teşvik edecektir.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto , “Irak'ın TIR sistemine katılmasından heyecan duyuyoruz.

"Bu gelişme, Irak'ın doğu-batı ve kuzey-güney bağlantısını destekleyen bölgesel bir ticaret merkezi olarak büyük potansiyelini gerçekleştirmesine izin verecek."

Irak'ın TIR Sözleşmesi'ne katılımı, ülkenin uluslararası ticaretin ekonomik büyümeyi destekleme ve refah ve kalkınmayı destekleme potansiyelinden yararlanmaya hazır olduğunu teyit etmek için altın bir fırsattır” diye ekledi.

Yüksek güvenlik standartları ve verimliliği ile dünya çapında tanınan TIR sistemi, Orta Doğu'da hızla genişlemektedir. Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Suudi Arabistan'a ve son olarak Katar'a kadar, TIR şimdiden sınır geçiş sürelerini önemli ölçüde azaltıyor ve bölgedeki ticareti artırıyor.

TIR nedir?

TIR tek küresel transit sistemidir. Ürünlerin bir menşe ülkeden, transit ülkeler aracılığıyla bir varış ülkesine güvenli, çok taraflı, çok modlu ve karşılıklı olarak tanınan bir sistem aracılığıyla gönderilmesini sağlar. TIR ayrıca askıya alınan harç ve vergilerin ödenmesi için IRU tarafından yönetilen bir mali garanti sağlar.(Kaynak:IRU)


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
  • Avurturya İkili Geçiş Dozvalalarında Son Durm; Geçiş Belgesi Otomasyon Sisteminden (GEBOS) alınan verilere istinaden; 01.03.2023 tarihinde dönemsel olarak kullanıma açılan Avusturya ikili geçiş belgelerinden 27.03.2023 tarihi itibarıyla 763 adet kalmıştır.(UND) Geşiş Belglerinde Güncel Durum
    15 Ay, 27 Gün önce
  • 15 Ay, 27 Gün önce
  • Önemli Uyarı Bilindiği üzere, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle yapılan girişimler sonucunda Türk taşımacılarının BiReg sistemi kaydı oluşturmalarına ilişkin 28 Şubat 2023 tarihine kadar muafiyet sağlanmıştı. Söz konusu muafiyet, 28 Şubat 2023 tarihinde sona ermiş olup deprem felaketinin büyüklüğü göz önünde bulundurularak kayıt muafiyetinin uzatılması için Derneğimiz tarafından söz konusu muafiyetin uzatılmasına ilişkin girişim yapılmış idi. Bu çerçevede, BiReg sistemi kayıtlarına ilişkin geçici muafiyet 31.03.2023 tarihinde sona erecektir.(UND)
    15 Ay, 27 Gün önce
EURO
34.7319
DOLAR
32.4579
VİRGİNİA
ARŞİV