Lojistik Sektörü Haberleri

Sayfa Adresi : https://www.lojistikline.com/haber-detay/132_is-makinalari-ve-siniflandirilmasi

Havayolu Lojistik

Tümü

İş Makinaları ve Sınıflandırılması

(15 Ay, 25 Gün önce) 399 İzlenme 0 Yorum
İş makinaları nedir, İş Makinaları nasıl sınıflandırılır,İş Makinaları hangi amaölarda kullanılır,İş makinaları nerelerde kullanılır...

İş  MAKİNALARI SINIFLANDIRMASI

 

Yol inşaat makinaları ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş ; karayolunda insan, yük taşımasında kullanılmayan motorlu makinalardır. Bu tanım Karayolları Trafik Kanunundaki tanımdır.

SINIFLANDIRMA 

YOL DIŞI NAKLİYE MAKİNALARI 

Maden ocaklarında, dekapaj işlerinde, baraj ve yol inşaatlarında, havaalanı ve liman yapımında her çeşit malzemenin şantiye sahasındaki nakliye işlemini yapan yüksek taşıma kapasiteli lastik tekerlekli iş makinalarıdır. (Kaya, maden, cüruf kamyonları vb.) 

 

KALDIRMA MAKİNALARI 

Herhangi bir yükü bulunduğu yerden kaldırıp yer değiştirerek bir başka yere indiren veya istifleyen, gerektiğinde bu yükün yer değiştirme işlemini yükü kısa mesafelerde taşıyarak gerçekleştiren iş makinalarıdır. (Vinç, forklift vb.) 

 

KAZIMA ve YÜKLEME MAKİNALARI 

Değişik cins ve seviyelerdeki zeminleri kazan, saha içinde depo eden, yığma yapan ve gevşek veya kazılmış malzemeyi yükleyen, gerektiğinde satih düzenlemesi de yapabilen iş makinalarıdır. (Ekskavatör, yükleyici, beko-loder vb.) 

 

KAZIMA, TAŞIMA ve SERME MAKİNALARI 

Değişik cins zeminleri kazan, kısa mesafelerde depo etmek üzere taşıyan, serme ve tesviye yapan iş makinalarıdır. (Dozer, greyder, skreyper vb.

 

DELME MAKİNALARI 

Değişik seviyelerdeki toprak ve kaya zeminleri değişik boy ve çaplarda darbeli veya dönüşlü olarak delebilen iş makinalarıdır. (Delici, burgu, sondaj makinaları vb.

 

ASFALT ve BETON ÜRETİM, TAŞIMA ve SERME MAKİNALARI 

 

Asfalt ve beton için gerekli malzemeyi hazırlayan, mamul hale getiren tesisler ile mamul maddeyi gerektiği yerlere taşıyan ve tatbik eden iş makinalarıdır. (Kırma, eleme, yıkama makinaları, asfalt plenti ve beton santrali, asfalt distribütörü ve beton mikseri, asfalt finişeri ve beton pompası vb.) 

 

SIKIŞTIRMA MAKİNALARI 

Değişik cinslerde (toprak, asfalt vb.) malzemelerin sıkıştırılmasında kullanılan iş makinalarıdır. (Silindir, kompaktör, vibrator vb.) 

ZİRAAT MAKİNALARI 

Zirai amaçla kullanılan makinalardır.


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
  • Avurturya İkili Geçiş Dozvalalarında Son Durm; Geçiş Belgesi Otomasyon Sisteminden (GEBOS) alınan verilere istinaden; 01.03.2023 tarihinde dönemsel olarak kullanıma açılan Avusturya ikili geçiş belgelerinden 27.03.2023 tarihi itibarıyla 763 adet kalmıştır.(UND) Geşiş Belglerinde Güncel Durum
    16 Ay, 0 Gün önce
  • 16 Ay, 0 Gün önce
  • Önemli Uyarı Bilindiği üzere, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle yapılan girişimler sonucunda Türk taşımacılarının BiReg sistemi kaydı oluşturmalarına ilişkin 28 Şubat 2023 tarihine kadar muafiyet sağlanmıştı. Söz konusu muafiyet, 28 Şubat 2023 tarihinde sona ermiş olup deprem felaketinin büyüklüğü göz önünde bulundurularak kayıt muafiyetinin uzatılması için Derneğimiz tarafından söz konusu muafiyetin uzatılmasına ilişkin girişim yapılmış idi. Bu çerçevede, BiReg sistemi kayıtlarına ilişkin geçici muafiyet 31.03.2023 tarihinde sona erecektir.(UND)
    16 Ay, 0 Gün önce
EURO
35.9251
DOLAR
33.0042
VİRGİNİA
ARŞİV