Ankara -Sivas YHT Hattı Performans Testleri Başladı..
Nakliye portalı
Haber
31 Ocak 2021 - Pazar 23:09
 
Ankara -Sivas YHT Hattı Performans Testleri Başladı..
Ankara- Sivas arasında yapılan yüksek hızlı tren hattında son aiamaya gelinde ve performans testleri başladı. Ankara-Sivas yüksek hızlı trenlerinin hizmete girmesi ile seyahat süresi 2 saate inecek. İstanbul dan YHT yi kullanan bir yolcu 6 saat gibi bir sürede Sivas'a ulaşabilecek.Aynı zamanda diğer YHT hatları ile entegre edilerek seyahat süreleri kısalmış olacak.
DEMİRYOLU Haberi
Ankara -Sivas YHT Hattı Performans Testleri Başladı..

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi'nde Önemli Bir Aşamaya Gelindi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde önemli bir aşamaya gelindiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinde performans testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın açılışının yapılarak işletmeye alınacağı ifade edildi.

 

25 Ocak’ta Performans Testine Başlandı

14 Eylül 2020’den bugüne süregelen yükleme testlerinin başarı ile devam ettiği anımsatılan açıklamada, "25 Ocak 2021 tarihi itibariyle hattın performansı üzerinde yapılacak olan testlerine başlanmıştır. Ankara-Balışeyh konvansiyonel hat kesimi ve devamında Balışeyh-Sivas yüksek hızlı tren hat kesimi üzerinde, yüksek hızlı tren setinin, imalatı tamamlanan demiryolu hattında, 25 KV 50 Hz elektrifikasyon katener hattı altındaki performansı ile hat üzerinde bulunan tüm sinyalizasyon sistemi, özellikle tren tespit sistemiyle olan etkileşiminin gözlemlenmesi amacıyla performans testine başlandı.” ifadelerine yer verildi.

 

Testlerin Başarıyla Tamamlanması Sonrasında İşletmeye Alınacak

Açıklamada, 25 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 08.00’da Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar’ından kalkan yüksek hızlı trenin, söz konusu testlerinin yapılarak Sivas’a ulaşacağının da altı çizildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili test çalışmalarına, hat ölçüm testleri, dinamik testler, ETCS Seviye 1 testleri ile devam edileceğini ve testlerin başarıyla tamamlanmasının akabinde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının açılışının yapılarak işletmeye alınacağının da bilgisi aktarıldı.

Ankara-Sivas seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek

Bilindiği üzere 400 kilometrelik Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Projesiyle çok önemli bir kesimde yüksek hızlı tren işletmeciliğine başlanmasıyla Ankara- Sivas arasındaki seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşerken, halen işletilen yüksek hızlı demiryolu hatlarıyla entegre olan hatla batı- doğu aksında birçok şehir yakınlaşacak.(Ulaştırma Bakanlığı)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara- Sivas YHT, Ankara Sivas YHT hattı, YHT hatları, Ankara Sivas YHT ne zaman acılacak, Ankara YHT, Sivas YHT
Yorumlar
Haber Yazılımı