Bursa'ya yeni Metro Hattı
Nakliye portalı
Haber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 20:44
 
Bursa'ya yeni Metro Hattı
Bursa da 6 km uzunluğunda yeni metro hattının temelleri atıldı. Bursa yeni metro hattı '' Emek-YHT Gar-Şehir Hastenesi'' güzergahında hizmet verecek. Ulaştırma Bakanı yeni hat hat için Bursa da temel atma törenine katılarak hatlar hakkında açıklamalar yaptı .Bursa daki yeni metro hattı ile raylı sistemin toplam uzunluğu 52,7 km ye çıkacak, Bursa daki raylı sistemin şu an 46,7 km uzunluğu bulunuyor.
DEMİRYOLU Haberi
Bursa'ya yeni Metro Hattı

Metro hattı, Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlayacak”

 

6 kilometre uzunluğundaki Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile dev ulaşım yatırımlarına bir yenisini daha eklediklerini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, Bursa’da metro hattının 4 İstasyonla hizmet vereceğini ve vatandaşların Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaşımının sağlanacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, “Bildiğiniz gibi, Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı yapımı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Bakanlığımız arasında 8 Haziran 2020 tarihinde imzalanan devir protokolü ile Bakanlığımızca devralınmıştır. Metro hattımız tamamlandığında Bursa ilimizdeki raylı sistem uzunluğu 46,7 km’den 52,7 km’ye ulaşacaktır. Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı Metro hattı; yapacağımız uzatma ile Mudanya Bulvarını kat ederek YHT Gar ve nihayetinde Şehir Hastanesi’ne ulaşacak ve Bursalı vatandaşlarımızın bu istikametlere ulaşmaları kolaylaştıracaktır” dedi.

 

 

- “Hızlı tren erişimi için rahat ve dakik bir seçenek sunulacak”

 

Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT hattı ve metronun entegre edilmesi ile tüm Bursa’ya hızlı tren erişimi için rahat ve dakik bir seçenek sunulmuş olacağına vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Projemiz kapsamında, 140 bin m² alan üzerinde metro depo bakım ve parklanma tesisi de inşa edilecektir.  Bu yeni tesis, şehrin tüm metro araç filosunun bakım-tamir ve parklanma ihtiyacına da hizmet edecektir. Hattımız aç-kapa yöntemiyle inşa edilecek, bittiğinde caddelerin altından geçen ve yüzeyde alan işgal etmeyen bir sistem olarak çalışacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

 

- “Hattı 2023 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz”

 

Bursa Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı’nı 2023 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığını belirten Bakan Karasimailoğlu, hattın faaliyete geçmesiyle birlikte çok büyük maddi kazanımlar sağlanacağını bildirdi. Karaismailoğlu, “2023-2050 yılları arasındaki 27 yıllık projeksiyonda; zamandan 796.66 Milyon Dolar, Karayolu bakım ve işletmesinden 58 Milyon Dolar, önlenecek kazalardan 1.17 Milyon Dolar; Hava Kirliliği, İklim Değişikliği, Gürültü, Doğa ve Yeşil Arazi Maliyeti, Biyolojik Çeşitlilik, Toprak ve Su Kirliliği gibi dışsal faydalardan 15.64 Milyon Dolar olmak üzere toplam ekonomik kazancımız 871.47 Milyon Dolar olacak” dedi. Karaismailoğlu, ayrıca karbondioksit salınımının da 235.13 ton azalacağını belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bursa'ya, yeni, Metro, Hattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı