Demiryollarina 272 Milyarlık TL'lik Yatırım
Nakliye portalı
Haber
22 Mart 2022 - Salı 22:37
 
Demiryollarina 272 Milyarlık TL'lik Yatırım
Demiryollarında yatırımlar son hız devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Demiryolu-İş Sendikası İstişare Toplantısı’na katıldı. Bazı bilgiler ve değerlendirmaler yapan Ulaştıma Bakanı demiryolu yatırımlarının devam edeceğini duyurdu.
DEMİRYOLU Haberi
Demiryollarina 272 Milyarlık TL'lik Yatırım

 

DEMİRYOLLARINA 272 MİLYAR TL’LİK YATIRIM 

 

Pandemi sürecinde, demiryolu taşımacılığının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını, demiryoluna rağbetin arttığına şahit olduklarını aktaran Karaismailoğlu, 2003’ten itibaren demiryolu başta olmak üzere, ulaştırma ve haberleşme alanındaki büyük eksikliklerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonu ve destekleri sayesinde tarihi yatırımlarla, projelerle bir bir giderildiğini söyledi. “Ülkemiz, bugün küresel bir lojistik süper güç olma hedefiyle, Avrupa ve Çin arasında Orta Koridor’da söz sahibi olma hedefine yaklaşmaktadır” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bu hedefler doğrultusunda AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’de ulaştırma ve haberleşme yatırımları içinde demiryollarına 272 milyar lira yatırım yapıldığını aktaran Karaismailoğlu, reform niteliğinde çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

 

DEMİRYOLLARININ YATIRIMDAKİ PAYINI 48’E ÇIKARDIK

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demiryolu hat uzunluğunun tamamının yenilendiğini ve 13 bin 22 kilometreye çıkarıldığına dikkati çekti ve yapılan yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:

“Sinyalli demiryolu hat uzunluğunu yüzde 183 oranında artırdık. Elektrikli demiryolu hat uzunluğumuzu ise yüzde 188 oranında arttırdık. Konvansiyonel hat uzunluğumuzu 11 bin 590 kilometreye ulaştırdık. İstanbul-Eskişehir-Ankara-Konya Yüksek Hızlı Trenlerinden sonra; saatte 200 kilometre hız yapabilen Konya-Karaman Hızlı Tren hattını, 8 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açtık. Ülkemizi, bugün dünyada 8’inci, Avrupa’da da 6’ıncı YHT işleticisi ülkesi yaptık. Asrın projesi Marmaray’ı hizmete açtık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını açarak Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağladık. Çin’den Avrupa’ya giden ilk ihraç yük treni, 7 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’a gelerek Marmaray’dan geçip Kapıkule’ye doğru yoluna devam etti. Türkiye’den Çin’e giden ilk ihracat treni, 4 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’dan hareket etti. 2020 yılında 34,5 milyon tonluk yük taşıma miktarını, 2021 yılı sonu itibariyle 38 milyon tona ulaştırdık. 2003 yılında demiryollarının yüzde 33 olan yatırımdaki payını yüzde 48’e çıkardık. Tabii bununla da yetinmiyoruz. Demiryolu yatırım payını 2023 yılında yüzde 63’e yükselteceğiz.”

 

OJİSTİK MERKEZİ KAPASİTESİ 13,6 MİLYON TONA ULAŞTI

 

Demiryolu yük taşımacılığında lojistik merkezlerinin önemine dikkati çeken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Mersin (Yenice) ve Konya (Kayacık) Lojistik Merkezlerinin yanında 2021 yılında Kars Lojistik Merkezi’nin de yapımını tamamlayarak hizmete açıldığını söyledi. Böylece işletmecilik yapılan lojistik merkez sayısının 12’ye, kapasitesinin de 13,6 milyon tona ulaştığına vurgu yapan Karaismailoğlu, Lojistik Merkezlerinden 2021 yılında 4,4 milyon ton taşıma gerçekleştirildiğini aktardı. “Özellikle uluslararası taşımalarımızdan Bakü-Tiflis-Kars hattında yapılan taşımalarda yüzde 91 artış kaydettik” ifadelerini kullanan Karaismailoğlu, İran hattında yapılan taşımalarda yüzde 66, Avrupa hattındaki taşımalarda yüzde 25 artış gerçekleştirildiğini belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demiryollarina, 272, Milyarlık, TL'lik, Yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı