Demiryollarında Türkiye-İran Toplantıları
Nakliye portalı
Haber
17 Ocak 2021 - Pazar 20:28
 
Demiryollarında Türkiye-İran Toplantıları
Staratejik öneme sahip demiryolları hareket kazanmaya başladı. Türkiye -İran arasında demiryolu salgına rağmen artış gösterdi. Türk ve İran yetkilileri demiryolları konusunda 1 haftadır toplantılar düzenliyor.Türkiye-Pakistan demiryolu İran üzerinden geçiyor ve önemli bir yere sahip ve mutlaka geliştirilmesi gerekiyor.Son beş yılda Türkiye-İran demiryolu taşımalrı 2 kat fazlalaştı.
DEMİRYOLU Haberi
Demiryollarında Türkiye-İran Toplantıları

Türkiye- İran Demiryolu Taşımaları

 

Toplantıya; İran tarafından İran İslam Cumhuriyeti Demiryolları (RAI), İran Yolcu Trenleri İşletme Şirketi (RAJA), İran Demiryolu Taşımacılığı Şirketi (RWT) temsilcileri; Türk tarafından ise TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun ile birlikte Bilgi Teknolojileri, Strateji Geliştirme, Mali İşler, Yük ve Yolcu Dairesi Başkan ve Başkan Yardımcıları ve TCDD temsilcileri katıldı.

 

Türkiye-İran Arasındaki Yük Taşımacılığı 2020 Yılında 564 Bin Tona Ulaştı

Toplantıda, salgın koşullarına rağmen İran ile günde karşılıklı olarak 3 tren işletildiği ve  2015 yılında 330.569 ton olan yük taşımacılığının 2020 yılında 564.201 tona ulaştığına vurgu yapılarak, iki ülke arasındaki taşımacılığın yılda  bir milyona tona ulaştırılması için alınması gereken teknik, mali konular görüşüldü.

Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısının sağlanması amacıyla Van Gölü üzerinde hizmete verilen yeni iki feribotla gerek hız gerekse kapasitede önemli oranda artış sağlandığına dikkat çekildi.

Afganistan-İran-Türkiye Arasında Yük Taşımacılığına Başlanması Planlanıyor

Yolcu taşımacılığında da önemli yol kat edildiği belirtilen toplantıda 2018-2020 döneminde taşınan yolcu sayısının  yaklaşık 20 bine ulaştığı ve salgın sonrasında Avrupa-İran arasında turistik tren seferlerinin konulması için çalışmalar üzerinde konuşuldu.  

Toplantı gündemi olarak olarak ayrıca; 2021 yılı için iki demiryolu kuruluşu arasındaki tarifelerin kararlaştırılıp belirlenmesi, İran ve Afganistan arasında yeni demiryolu bağlantısını göz önünde bulundurarak Afganistan - İran - Türkiye arasında yük taşımacılığının yapılması, Türkiye-İran-Pakistan arasında yük trenlerinin işletilmesi, İpek Yolu’nun güney kesimini kullanarak Türkiye- İran- Çin güzergahında yük taşımacılığının yapılması, Çeşme Saray üzerinden Türkiye ile yeni bir demiryolu bağlantısı kurulması, iki demiryolu kuruluşunun bilişim sistemleri arasında bağlantı kurulması, Türkiye ve İran İslam arasındaki demiryolu taşımacılığı hizmetlerine yönelik olarak 1969 yılında imzalanmış olan anlaşmanın günümüz koşullarına uygun hale getirilmesi amacıyla güncellenmesi için hazırlanmış olan “Taslak Çerçeve Anlaşma”nın görüşülmesi gibi önemli konular üzerinde anlaşmalara varıldı.

Yapılan görüşmeler sonucunda,  TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık  AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük, İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Demiryolları Genel Müdürü Saeid Rasouli mutabakat zaptını imzaladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: demiryolu haberleri, Türkiye -İran demiryolu, İran demiryolu hattı,Türkiye İran demiryolu taşımaları, İran tren seferleri, İran nakliyeleri, İran taşıma yolları
Yorumlar
Haber Yazılımı