Dünyada Havacılık Efsaneleri
Nakliye portalı
Haber
12 Aralık 2020 - Cumartesi 01:24
 
Dünyada Havacılık Efsaneleri
Kral Minos ile Minotor isimli boğa hikayesi iyi tanıtımı yapılan ve günümüz havacılığına başlarken araştırmacıların değinmeden geçemedikleri hikayelerden olmuştur.
HAVAYOLU Haberi
Dünyada Havacılık Efsaneleri

 

Dünyada Havacılık Efsaneleri

 

Sümerler, Mısırlılar, Çinliler, Eski Yunanlar, Endülüsler,Türkler başta olmak üzere bir çok millet günümüz bilimine önemli katkılar sağlanmıştır. Çin hikayelerinde gökte arabalarla dolaşanlardan bahsedilir. Sıddıkur, Hint efsanelerinde uçan mekanik araçlara değinir, Şeyhnamede ise İran’da hükümdar Keyhüsrev’in dört turna kuşu vasıtasıyla göğe yükselmesinden bahsedilir. Keza, Arap efsanelerindede uçuşa yönelik oldukça fazla bilgi yer alır. Yunanlarda Deodalus ve İkarus efsanesi yer alır.

 

Kral Minos ile Minotor isimli boğa hikayesi iyi tanıtımı yapılan ve günümüz havacılığına başlarken araştırmacıların değinmeden geçemedikleri hikayelerden olmuştur.17.Asırda Flaman ressamların uçuşa yönelik yaptıkları resimler bulunmaktadır. Afrika’da, “Kibaga” isimli bir savaşçı da uçarak havadan düşman üzerine taşlar atarken, düşmanlar ok yağmuru ile Kibaga’yı düşürmeyi başarırlar. Roma İmparatorluğu döneminde uçmaya teşebbüs edenler olur ve bir çoğu hayatını kaybeder.

 Çinli general Han Sin, kuşattığı şehrin uzaklığını görmek için uçurtma uçurarak mesafe hesaplaması yapmasıyla ünlüdür

Bu hikayelerin her biri havacılığın doğuşuna ilham olmuştur. Örneğin Kibaga’nın hikayesi günümüz hava savunma ve hava taarruzu mantığından daha farklı değildir. Makedonya Cephesinde yapılan bir hava savunma faaliyeti buna iyi bir misaldir.

Siyam’da canbazların direklere çıkarak iki şemsiye açıp, şemsiyelere paraşüt vazifesi yaptırarak yere indikleri, Kamboçyalıların ise içi hava dolu kağıttan balonları yüzyıllardır uçurdukları bilinir.

Kaynak:Osman Yalçın / Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Atatürk Yolu Dergisi

Sayı: 59, Güz 2016, s. 181-236

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyada, Havacılık, Efsaneleri, Lojistik haberler, Lojistik bilgiler, Lojisti
Yorumlar
Haber Yazılımı