Forklift Nedir ve Forklift Özellikleri
Nakliye portalı
Haber
06 Temmuz 2021 - Salı 17:33
 
Forklift Nedir ve Forklift Özellikleri
Forklift nedir, forklift yapısı, forklift özellikleri, forklift nasıl çalışır, forklift çeşitleri, forklift bakımları, forklift operatörü,forklift direksiyon sistemi, forklift çalışma sistemi,kaldırma makinaları,istif makinaları,istif makinaları çeşitleri,istif makinaları çeşitleri,istif makinası nedir, kaldırma makinesi nedir.....
İŞ MAKİNALARI Haberi
Forklift Nedir  ve Forklift Özellikleri

 

Forklif Nedir

 

Forklift kelimesi  İngilizce bir kelimedir. Forklift kelimesi ‘’ İngilizce fork –çatal  ve lift –kaldırma ‘’ kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Türkçe de tam karşılığı birebir tercüme ile söylense ‘’ Çatallı kaldırma veya çatallı  kaldıraç ‘’ demek lazım fakat görünüş itibari ile kaldırma aparatlarının görüşü çatala benzediği için ‘’ Çatallı kaldırma aleti’’ demek daha doğru olur.

 

Forklift Nedir : Objelerin (yükler) yatay , dikey veya taşınmasını (kısa mesafelere) yapan küçük iş makinalarına forklift denir. Kısa tanımlanırsa belli alanda istifleme ve taşıma  yapan araçlardır.

 

Forkliftler artık her alanda kullanılan önemli yardımcı bir alet olmuştur. Fabrika içlerinde, limanlarda, küçük-büyük depolarda her türlü sahada kullanılmaktadır çünkü insan gücü ile 1 gün sürecek bir iş uygun paletleme ile 2 saat içerisinde bitirilebilir. Veya insan gücünü aşan ağırlıkta ve hacimdeki yükler kolaylıkla bir forklift yardımı ile 3-4 m yükseklik deki rafa konabilir veya aynı şekilde alınabilir veya kısa mesafeye taşınarak kullanılabilir.

Forkilfler lojistik sektörünün vazgeçilmez yardımcı araçlarından biridir. Yükleme-boşaltma, araç içinde istifleme, araç içinde yükü düzenleyebilme gibi önemli faydalar sağlar. Bir tır aracının yükleme-tahliye işlemi 1 saat içerisinde halledilebilir, aynı şekilde bir vagon saatler içerisinde hareketli forklift sayesinde hızlı tahliye edilebilir.

 

Forklift  Yapısı

Forklift araçlar iki ana temel üzerinden imal edilirler, yürüme kısmı ve kaldırma kısmıdır. Yürüme kısımlarında motor, gibi tahrik elemanları vardır ve metal ağırlıklı imal edilirler.

Kaldırma kısımları doğal olarak kaldırma kapasitene uygun çelik malzemeden üretilir. Bu hesaplar mühendislik hesapları olup hangi malzemenin hangi yükü kaldırabileceği, forklift boş ve  maksimum kaldırma durumunda dengele hesapları yapılarak hesap edilir.

Komlpe bir araç olduğun yüzlerce parçanın belli hesap ve projeye göre bir araya getirilmesi ile meydana getirilir.

Forklif Özellikleri

Forkliftlerin kaldırma kapasiteleri 500 kg-40.000 kg arasında değişir.

Forkliftlerin kaldırma yükseklikleri yapılarına göre değişir ve 3m -9 m arasındadır.

Forkliftler 3  veya 4 tekerlekli olabilirler, tekerler lastiktir, dolgu ve havalı lastikler olabilir.

Forkliftler de direksiyon donanımı, arka lastikleri kontrol eder, dönme işlemi arka tekerler vasıtası sağlanır.

Forkliftler  uzak mesafe taşıması için uygun araçlar değildir.

Forkliftlerin  hız sınırlaması açık alanlarda 0-15 km/h dir.

 

 

Forklift Çeşitleri

Forkliftler Yapılarına ve Hareket Sistemlerine Göre Gruplandırılırlar.

 

Güç Kaynağına Göre Forkliftler

-Dizel Forkliftler

Normal Dizel motorlarının kullanıldığı ve tahrik gücünün bu motorla sağlandığı forklifler dir, uzun süre çalıştırılabilen verimi yüksek forklifler dir. Bu şekilde verimli olmalarından en çok tercih edilen frokliftler arasındadır. Kaldırma kapasiteleri yüksek olduğundan (ağırlık-kaldrıma yüksekliği) daha çok liman gibi dış mekanlarda kullanılır. İçten yanmalı bir motor olduğu için zararlı gaz salınımı ( egzoz emisyonu) ve çıkardığı gürültü nedeniyle kapalı alanlarda tercih edilmezler.  Limanlarda kullanılan konteyner elleçleme forklifleri bunlara örnek dir.

 

-Benzinli Forkliftler

Benzin motorları ile tahrik edilen  forkliftlerdir.

 

-LPG’li forkliftler

Motorların yakıt sisteminde yapılan değişiklik ile LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı)  motorla güç sağlanan forkliflerdir. Verim ve kapasite açısından orta düzey forkliftlerdir. Egzoz emisyonlarının dizel ve benzine göre çok daha düşük olduğun kullanım alanı geniştir. Hem dışarda hem de iç kapalı alanlarda kullanılabilen forkliftler dir.

-Akülü Forkliftler

Bu forkliftler elektrik motorunun tahriki ile çalışır ve şarj edilebilir güç kaynağı akülere sahiptir. Zararlı gaz salınımı olmadığı, gürültüsüz çalıştığı  için kapalı alanlarda tercih edilen bir forklifttir. Orta kapasiteye sahip, bazı sektörler için çok önemlidir. Teknolojik anlamda en yeni araçlardan biridir. Dezavantajları yağmurlu ve tozlu yerlerde çalıştırılamamasıdır.

 

Hareket İletim Sistemine Göre Forklifler

-Debriyajlı Forkliftler

-Tork Konverterli Forkliftler

-Hidrostatik Forkliftler

Diğer forkliftlerden en büyük farkları hareket iletiminin Hidrostatik pompa ve Hidrostatik motor ile sağlanmasıdır. Basınçlı yağ kullanılarak dödürülen hidrostatik motorlar direk olarak tekerleri döndürdüğünden tahrik bu şekilde sağlanır.Basıncı oluşturan hidrostatik yağ pompası ana motordan tahrik alır.

 

-Elektrik Motorlu Forfliftler

Elektrik motorlu forkliftler de yürüyüi, akü grubunun beslediği elektrik motorlarının tekerleklere akuple bağlanması ile sağlanır yani makine elektrik motorlarının döndürme hareketi ile yürüyüş yapar.

 

Kullanım Amaçlarına Göre Forkliftler

-Genel Amaçlı Forkliftler

Standart forkliftler dir, her açıdan kullanılabilir.

 

-Sık Depolama Forkliftleri

Depolama sistemlerinde daha çok yer kullanabilmek için yeni sistem depolar tavana kadar raf yapılarak ekonomik yer  ve fiyat sağlanmaya çalışılıyor bu sebeple de  yüksek alanlara istif yapabilecek forklifler yapılmaya başlandı yani sık depolama forklifler bu işi gören makinelerdir.

-Özel Forkliftler

Yapılan çalışmalarda iş verimi çok önemlidir, verim, yapılan işe göre değişir . Bu maksatla özel yapım forkliftler kullanılmaktadır en bariz örnek  konteyner elleçleme de kullanılan büyük forkliftlerdir.

 

 

 

Forklift Operatörü

Forklifler bir kullanıcı tarafından idare edilirler bu kişiler forklift operatörü denir. Forklift operatörleri doğal olarak aracı kullanmayı ve yaptığı işin ne olduğunu bilmek zorundadır çünkü belli bilgilere ve tecrübeye  sahip olan kişidir. Forkilf bir araç dır, kaldırma kapasitesi, taşıma kapasitesi bellidir. Bu açıdan bir çok işyerinde forklift operatörlük belgesi olmayan kişiler çalıştırılmaz.

Operatörlük eğitimlerinde forklift ile ilgili teknik bilgiler, araç kapasitesi, iş güvenliği, yük güvenliği, konular anlatılır, her ne kadar tecrübe edilerek operatör olunmuşsa bile teknik açıdan da belli bir belgeye bağlanır.

Forklift operatörleri aracın bakımından veya bakım yaptırılmasında, günlük ve periyodik bakımlarından, aracın güvenli çalışmasını  sağlayacak  bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Operatörlük belgesinin önemi, herhangi bir kaza durumunda bütün sorumluk operatöre döneceğinden eğer belgesi yoksa sigorta şirketleri zararı karşılamaz, iş yerleri ise iş güvenliği kanunlarına göre suçlu sayılırlar.

 

Forklift Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Forklift seçiminde doğal yaptığımız işe veya ihtiyacımıza göre bir seçim yaparız,

-Kapalı veya açık alanda çalışması,

-İhtiyaç duyulan kapasite (tonaj ve yükseklik)

-Ne kadar ihtiyaç duyulacağı,

-Zamanla forklift kapasitesinin değişip değişmeyeceği

-Zemine göre lastik seçimi

 

 

Forkliftler de Kullanılan Ataşmanlar

Varil Ataşmanı

Briket Ataşmanı

Dört Taraflı Kilit Taşı Araşmanı

Çatal Kaydırıcılar

İtme Üniteli Ataimanlar

Bobin Ataşmanları

Boru Ataşmanları

Tomruk Ataşmanları gibi yapılcak işe bağlı olarak ataşman yapılabilir.

 

Forkliftlerde Bakımlar

Araçlar çalıştıkları sürece bakıma ihtiyaç vardır,  korozyon, aşınma,kopma,eksilme, çürüme … gibi bakım ihtiyacı doğabilir.

Forkliflerin de diğer araçlar gibi,

Günlük bakım (Hayret)

Haftalık Bakım

Aylık Bakım

3 Aylık Bakım

6 Aylık Bakım

Mevsim Bakımları yapılmalıdır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Forklift Nedir, Forklift Özellikleri, Lojistik haber, lojistik bilgiler, global
Yorumlar
Haber Yazılımı