Lojistik Ağ Nedir? Lojistik Hat Nasıl Oluşturulur
Nakliye portalı
Haber
06 Şubat 2021 - Cumartesi 00:34
 
Lojistik Ağ Nedir? Lojistik Hat Nasıl Oluşturulur
Lojistik ağ nedir, lojistik ağ süreçleri nedir, lojistik hat nedir, lojistik hat nasıl oluşturulur, Lojistik hattı ne anlama gelir, Lojistik temel bilgiler nedir, lojistik ağler nasıl açıkalnır, lojistik hat nasıl kurulur, Lojistik yollar nedir,uluslararası lojistik hat nedir, lojistik hat oluşturulurken nelere dikkat edilir. Lojistik tanım ve açıklamaları nasıl ifade edilir.
LOJİSTİK Haberi
Lojistik Ağ Nedir? Lojistik Hat Nasıl Oluşturulur

Lojistik Ağı Nedir

 

Lojistik  bir bütün olarak işlemektedir. Yani bir ürün son  kullanıcaya ulaşıncaya kadar ve atık olarak geri başlangıç noktasına dönmesine kadar süreçler işlemektedir yani girdilerin toplanması, üretilmesi, dağıtılmas ve geri dönüşüm yaparken hepsi bir lojistik süreçten geçmektedir , işte bu döngüye Lojistik ağı denilmektedir genel tanımlamasıyla.

 

Lojistik ağlar genel olarak aynı olsa da ; Küresel lojistik ağı, bölgesel lojistik ağı,kentsel lojistik ağı, fabrika lojistik ağı gibi tanımlamalar büyük ve küçük ölçekli ifade edilebilir.

 

Lojistik ağ kurulumu üretilen veya satılan ürünlere  göre de yapılmaktadır yani et üretici bir firmanın lojistik ağ kurarken tercih edeceği veya genel lojistik ağa ekleyeceği eklentiler olabilir veya bisküvi üretici bir  firma et üretici firma gibi aunı tercihleri kullanmayabilir çünkü depolanmaları, taşıtılması gibi ürüne bağlı tercihler yapılabilir.

Genel Lojistik Ağ

 

 

Lojistik Hat Nedir

Lojistik döngüsel bir hareketdir. Yani lojistik faaliyetler  başlar son noktaya gider tekrar başlangıç noktasına geri döner, hem pratik lojistikde böyledir, hemde teorik lojistikte böyledir. Lojistiğin döngüsel hareket olması  mecburi bir durumdur çünkü rekabet dünyası ve günümüz şartları bunu gerektirmektedir.

Bir örnekle açıklanırsa; Türkiye Almanya arasında denizyolu hizmeti veren bir konteyner gemi şirketi göndermiş olduğu gemisini tekrar geri  döndürürken mecburen aynı şekilde konteyner yükleyerek dönüşü sağlamak zorundadır, eğer böyle yapmaz ise gidiş maliyeti iki katına çıkacağından son varış noktası  olan  limanından tekrar dolu dönmek zorundadır.

 

Maliyetler göz önüne alındığında  lojistik şirketleri kendilerine rekabete ayak uydurabilecekleri bölgeler belirler, yani Türkiye –Almanya konteyner taşıma hizmeti veren bir şirket  yol boyunca uğrayabileceği, pazarı olan, belli limanları seçerek bir rota belirler, hem giderken, hem gelirken düzenli ve planlı bir şekilde bu limanlara uğrak yaparak kendi rotasını ve aynı zamanda kendi hattını oluşturur.

Bunun yanında genel olarak kullanılan ana  yollar ve güzergahlar vardır, bu yollarda sınır kapıları, parklar, yakıt istasyonları daha düzenli ve çok olduğundan bu yollara lojistik hatlar da  diyebiliriz.

Lojistik hatları firmalar kendilerine göre oluştururlar mesala İstanbul-Bursa üzerinde devamlı ve düzenli hizmet veren bir lojistik şirketinin lojistik hattı İstanbul-Bursadır, ama başka bir firmada Türkiye-Amerika arasında düzenli ve davamlı bir hattı oluşturabilir. Yani lojistik hatlar çok yakın olabilir, çok uzak olabilir, uluslararası bir lojistik hat olabilir tamamen lojistik şirketinin hattı veya rotasıdır.

Şehir  içinde de lojistik hat oluşturulabilir, otellere örtü,çarşaf  vb yıkama hizmeti veren  bir fabrika bir lojistik hat oluşturmak istiyor, yıkama fabrikasının 2 kamyoneti var ve 30 otele hizmet veriyor,

Şimdi siz bu 2 araç ile 30 otelden kirli olanları toplayıp yıkanmış –ütülenmiş olanları otele teslim edeceksiniz  fakat bu iki araç oteller arası mesafe fazla olduğundan aynı gün işi bitiremiyorlar, siz plan yaparken bir hat oluşturmaya çalışıyorsunuz,  doğal olarak 1. Araca aynı bölgede olan 10 otelden alım-teslim yapacak şekilde, 2. Araca aynı şekilde 10 otel verdiniz ve kalan otelleri ikinci güne 1.araca verdiniz ve planlamış oldunuz ; görüldüğü gibi siz lojistik hatlar oluşturmuş oldunuz, lojistik bu şekilde kısa olabilmektedir.

 

Lojistik hat oluşturmak mevcut imkanlarınızla verim düzeyinizi optimal olarak en verimli şekilde kullanmaya çalışmaktır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, Ağ, Nedir?, Lojistik, Hat, Nasıl, Oluşturulur,
Yorumlar
Haber Yazılımı