Lojistik Ambalajlama Nedir?
Nakliye portalı
Haber
05 Şubat 2021 - Cuma 21:06
 
Lojistik Ambalajlama Nedir?
Lojistik ambalaj nedir, lojistik ambalaj, transport ambajı, ambalajlama nedir, ürün örtüsü nedir, ambalajlama neden gereklidir, ürünün korunması, ambalaj , ürün güvebliği, ürünün kutu iöerisinde güveni,
AMBALAJLAMA Haberi
Lojistik Ambalajlama Nedir?

Lojistik Ambalajlama Nedir

 

Ambalajlamanın önemini bilmeyen yoktur, hatta aynı ürünün amabalajı güzel olanını tercih ederiz. Firmalar hem ürünlerini korumak hemde ürünleri güzel göstererek satma stratejileri oluştururlar.

 

Fakat bizi ilgilendiren lojistik ambalajlamadır. Sevk edilecek ürünler ister tersine, isterse dağıtım ağında olsun paket paket  taşınmazlar. Ürünlerin özelliklerine göre paketlenmiş  belli sayılarda kutulara, paletlere, kasalara ….konularak bir sistematik meydana getirilir. Eğer  küçük paketler içinde taşınmış olsa yüzlerce insan gerekir, sadece kontrol için bile. Bunun yerine eşit sayıda daha büyük ambalaj malzemelerinin  içine konarak işler kolaylaştırılır.

 

Lojistik ambalajlamada kullanılan kutu,palet,sandık, kasa olsun ürüne ait özellikler standart işaretlerle belirtilir yani ‘’dik tutunuz’’ kırılır’’ akabilir’’yan yatırmatınız’’ nemden koru’’ gibi işaret konularak nasıl sevk edileceği, nelere dikkat edileceği, nasıl korunacağı hakkında konu ile ilgili insanlara bilgi verilmiş olur.

Lojistik firmaları ;ürünü ilk aldığı yerden son teslime kadar sağlam, hızlı, eksiksiz, kusursuz, nasıl aldı ise öyle teslim etmek üzere bir sorumluluk taşır.

 

Bir ürün 2000 km mesafede bir alıcaya gönderilmiş olsun, fakat ambalajı gözle görülür şekilde dayanaksız kutulara konmuş, yolda zarar görmesi ihtimal dahilinde ise, lojistik ambalaj yetersizdir ve bu taşımayı risk açısından lojistik firma uzmanları kabul etmez,

 

Ürünler bir ada ülkesine konteyner ile gönderilmiş olsa, bu konteyner gemi, tren ve karayolunu kullanacak olsun,yani multimodel bir sistem üzerinden gidecek fakat Konteyner içine paletli yükleme yapılmış,üzerinde basit streç var, konteyner tam dolmamış ve malzemeler en ufak darbede kırılacak özel ürünler ama gönderici firma bunları dikkate almayarak oylesine dizmiş bırakmıştır.

 

Bu örnek de olduğu gibi kaç yerde konteyner taşıma modu değiştirecek, dolayısı ile paletlerin yırtılması, yana yatması, malların kırılması, savrulması  kesin görünüyor ve risk tamamen lojistik firmasının oluyor.

Örneklerde olduğu lojistik ambalajlama  neden gereklidir, niçin yapılmalıdır, nasıl yapılmalıdır, eğer yapılmazsa sonuçlar ortadır.

Lojistik ambalaj ;Yola çıkan bir ürünün herhangi bir kayba (ağırlık,hacim,kuruma,kırılma,ıslanma,kaybolma,çatlaması, çizilmesi,eksilmesi,….) uğramadan, belirtilen özelliklerinde varış yerine gidene kadar yük güvenliği ve emniyetinin sağlanmasında kullanılan güvenlik ve koruyucu malzemelerine lojistik ambalaj denir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, Ambalajlama, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı