Lojistik Belgeler Nelerdir
Nakliye portalı
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 23:46
 
Lojistik Belgeler Nelerdir
Lojistik belgeleri, Lojistik belge nedir, Lojistik belge nereden alınır, Lojistik belgeleri ne işe yarar,Lojistik taşıma belgeleri, Lojistik depo belgeleri, Lojistik dozvala nedir, Lojistik faliyet belgeleri,Lojisik belge ne demektir, İhracat belgeleri, İhracat faturası, Lojistik çeki listesi, Lojistik dökümanlar, Lojistik dökümantasyon
LOJİSTİK Haberi
Lojistik Belgeler Nelerdir

 

Lojistik Belgeler Nelerdir

Lojistik tanımlanırken, lojistiğin süreçlerden oluşan bir bütün olduğu  anlatılır. Bu süreçler de belli faaliyetler  yürütülür. Lojistiğin her faaliyet alanında bir takım belgeler kullanılmaktadır.

Bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman her faaliyet alanı ile ilgili belgeler lojistiğin belgeleri olmuş olacaktır.

 

Lojistik Faaliyetler ve Belgeler

1-Taşıma Yönetimi (Sipariş alımı, Planlama, Operasyon, Teslimat)

Sevke hazır kargoların sipariş edilmesi ile başlayan nakliye sürecinin eksiksiz şekilde ve kargonun teslim edilmesi ile biten faaliyetdir.

Taşımacılık yaparken iki durum söz konusu olacak ve belgeleride farklı olacaktır. Ulusal ve uluslararası  nakliyedir..

-Ulusal Nakliye; Bir ülkenin kendi sınırları içinde,ticari anlamda ürünlerin istenilen noktandan yine istenilen noktaya taşınmasına denir. Burada kullanılan belgeler sevk irsaliyesidir, gümdericinin ve alıcının ve mal özelliklerinin ve taşıyanın belli olduğu belgedir.

-Uluslararası Nakliye; Bir ülkenin kendi sınırları dışına veya sınır dışından veya ülkeler arası  gümrüklü –transit taşıma işlemlerinin yapılmasıdır.

Ülkeler arası yapılan taşımacılık işleminde nakliye belgeleri a) Taşınan yüke ait belgeler b) Taşıyan firma ve taşıma aracına ait belgelerdir.

Herkesin kullanmış olduğu mailler de birer lojistik belgedir çünkü sistem  artık internet üzeründen yürümektedir.

 

  1. Taşınan Yüke Ait Belgeler (Gümrüklü Taşımalar)

-Yüke ait ihracat faturası veya invoice

-Gümrük Belgesi EX1

-Çeki Listesi

-Gerekli durumlarda; EURO belgesi, A.TR Belgesi

-Menşe Şehadetnamesi

-Analiz belgeleri, doktor Belgesi, sağlık belgesi gibi mal özelliğine göre belgeler düzenlenir.

b) Taşıyan Firma ve Taşıma Aracına  Ait Belgeler

-Uluslararası yük taşımacılığı yapan firmalar çeşitli yetki belgeleri almak zorundadır C2,R1,L belgeleri , İata belgesi, denizcilik belgeleri gibi evraklar gereklidir,

Taşıma aracalar, denizyolu, karayolu, havayolu ,demiryolu araçları bu belgeler altında çalıştırılır.

-CMR belgesi mutlaka düzenlenir,

-Navlun Faturaları lojistik bir belgedir,

-Tır Karnesi veya T1,T2 gibi aracın gümrüğüne ait belgelerdir

-Uygunluk Belgeleri ,

-Yeşil sigortalar

-Yetki kartları

-Geçiş Belgeleri (Dozvala), UBAK Defteri

-Kantar Fişleri

Yukarıda sayılan belgeler nakliye açısından lojistik belgelerdir

 

 

Depo Yönetimi ( Elleçleme, etiketleme, barkodlama,)

Gümrüksüz profesyonel olarak depo işletmelerinde , mal kabul, indirme, yükleme, istifleme, etiketlemei barkodlama, düzenlemeler ilgili evraklar yapılan işleme göre kayıt altına alınır, buradaki hazırlanan belgeler de lojistik belgelerdir.

 

Gümrüklü malların depolanmasında, antrepolar  depolama ,işlemini yaparlar, bu antrepolarda aynı şekilde giriş belgleri, verilen hizmet belgeleri, çıkış belgeleri gümrüklü eşyaya depolamada hazırlanan evraklar birer lojistik belgedir.

Lashing hizmetleri verilirken , hizmet alanlar, lashing hizmetinin belli özellik ve serfika belgesi isteyebilirler bu belgelerde lojistik belgelerdir.

 

Stok Yönetimi

Stok yönetiminde doğal olarak stok takip sistemleri hem lojistik ekipman hem de  lojistik belgedir. Fiziki yönetim depolarda gerçekleşse de bunların her tür kaydı, belgelendirileceğinden birer lojistik belgedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik belgeleri, Lojistik belge nedir, Lojistik belge nereden alınır, Lojistik belgeleri ne işe yarar,Lojistik taşıma belgeleri, Lojistik depo belgeleri, Lojistik dozvala nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı