Lojistik Şirket Nasıl Kurulur
Nakliye portalı
Haber
10 Nisan 2021 - Cumartesi 20:33
 
Lojistik Şirket Nasıl Kurulur
Lojistik şirket nasıl kurulmalı, lojistik şirket özellikleri nedir, lojistik şirket maliyetleri nedir, lojistik şirket sermayesi ne kadar olamlı, C2 yetki belge şartları nelerdir, C2 yetki belgesi kimlere verilir, lojistik şirket nedir, nakliue şirketi nasıl kurulur, nakliye şirketlerinde özmal araç sayısı, lojistik şirketlerde kiralık araç sayısı nedir.....
LOJİSTİK Haberi
Lojistik Şirket Nasıl Kurulur

Lojistik Şirketi Kurma ve Özellikleri

 

Lojistik şirket nedir, lojistik şirket nasıl kurulur, lojistik şirketlerin özellikleri nelerdir, lojistik şirketlerinde istenilen özel belge varmıdır, lojistik şirketi kimler kurabilir, lojistik şirket maliyetleri nedir gibi sorular lojistik sektöründe faaliyet göstermek isteyen bir çok insan tarafından araştırılır ve öğrenilmeye çalışılır.

 

Öncelikle olarak  lojistik faaliyetler nelerdir onlara bakmak gerekir çünkü gerçek  lojistik şirketler birçok lojistik faaliyeti aynı anda yürütürler, örnek verecek olursak gerçek lojistik şirketler, nakliye, antrepo, depo, gümrükleme, liman işletmesi, denizyolu, veya konteyner tamir bakımı, alım satımı gibi bir çok lojistik alanda faaliyet gösterebilirler.

Lojistik şirketleri aynı şirket altında farklı lojistik faaliyetleri  yürütürler fakat kanunların belirlediği şartları şirket kurarken karşılamak mecburidir,

yani ;

-şirket kurulumunda şirket ana sözleşmesine yapacakları faaliyetleri yazmak mecburidir,

-lojistik faaliyete  göre belirlenen ana sermayeyi belirtmek ve belli bir süre aralığında yatırma mecburiyeti vardır,

-yapılacak lojistik faaliyete ilişkin gerekli izin ve belgeleri alma zorunluğu bulunur, örnek; uluslararası nakliye için C2 Belgesi ( 8 birim tır ve 15 yaş altı) , Antrepo için bakanlık  izin belgesi gibi……

-Lojistik şirket kurulumu maliyeti bu anlamda ciddi bir sermaye gerektirmektedir.

 

Nakliye şirketleri son zamanlarda isim olarak lojistik şirketi ünvanını kullanıyorlar ama tek faaliyet konuları nakliye-taşımacılık olduğundan onları nakliye şirketi diye adlandırmak daha uygun olacaktır.

Karayolu nakliye firması kurulacaksa beyan edilecek sermayesinin yüksek tutulması istenir en az 100.000 tl olmalıdır, hem uluslararası çalışabilsin hem de yurt içi çalışabilsin.

Şirket kurularak faaliyete başlanır. Uluslararası çalışabilmek için C2 yetki belge almak zorunludur.

C2 belgesi alabilmek için en az 8 adet özmal araca ve 320 ton kaldırma kapsitesine sahip olmak gerekmektedir. Araçları yaşları 15 yaşından küçük olmalıdır.

Şirket bünyesinde en az birer   ODY-3 ve ÜDY-3 belgeli yönetici çalıştırma Şartı vardır.(Mesleki yeterlilik açısından)

C2 yetki belgesi olan şirketler , özmal dışında belli oranda kiralık araç çalıştırabilirler.

C2 yetki belgesi Ulaştırma Bakanlığından alınır, bir adet ana belge verilerek, her araç için aynı bilgileri içeren C2 kartları araçlara verilir.

 

 

 

15.11.2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmıştır. Anılan Yönetmelik kapsamında yapılan tüm değişikliklere haberin ekinde yer alan “Karşılaştırma Tablosu”ndan ulaşılabilmektedir.

 

Sektöre yönelik değişiklikler hakkındaki özet bilgilendirme aşağıdaki gibidir;

 

C2 Yetki belgesi özel şartları arasında yer alan özmal araç sayısı, 10 araçtan 8 araca ve tonaj şartı 400 tondan 320 tona düşürülmüştür,

C2 ve L2 yetki belgesi eki taşıt belgesine kayıt edilecek sözleşmeli araç sayısı;

Özmal taşıt sayısının yarısını kadar, 

Ek olarak, Finansal kiralama yoluyla temin edilen taşıtlar da özmal taşıt sayısının yarısını geçmemek üzere yetki belgesi eki taşıt belgesine sözleşmeli araç olarak ayrıca kaydedilebilecektir.

Ticari olarak uluslararası ve yurtiçi eşya taşımacılığı yapmak üzere yetki belgesi alan firmalar için; yurt dışından ülkemize taşınacak “taşınma eşyası” taşımalarında “C3” yetki belgesine olma zorunluluğu aranmayacaktır.

Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin 6 ıncı fıkrası yükümlülüğü ile ilgili olarak, Bakanlıkça yapılacak kontroller neticesinde, yetki belgesinin geçerlilik süresi içerisinde;

(40 ıncı maddenin altıncı fıkrası “C2, C3, K1, K3, L1, L2, N1, N2, R1 ve R2 yetki belgesi sahipleri; taşımasını üstlendikleri eşyalar için fatura/e-fatura ve/veya irsaliye bilgileriyle birlikte, beşinci fıkrada belirtilen bilgileri, eşyanın kabul edildiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek zorundadırlar.”)

 

Hiç uyarma almayanlara 1 yıllık süre,

En fazla 50 uyarma alanlara 6 aylık süre, yetki belgelerinin yenilenmesi sırasında verilebilecektir.

 

Bununla birlikte; U-ETDS’ye;

Yapılan sefere ilişkin bilgi/veri iletmeyenlere, her sefer için 15 uyarma,

İletilen seferlerde, sefer başına (gidiş veya dönüş) 10 adedi geçmemek üzere eksik/yanlış bilgi/veri gönderenlere, her eksiklik/yanlışlık için 1 uyarma, verilecektir.

Bu maddeye göre yaptırım uygulanan firmanın, bu kabahatinin sonradan suç unsuru teşkil ettiğinin tespiti halinde, yetki belgesi sahibine ayrıca 150 uyarma verilecektir.

Takografı olmayan ve il/yurt dışına çıkış yapan araçların, tespit tarihinden itibaren  30 takvim günü içerisinde takograf taktırmaması halinde araçların resen düşüm işlemi yapılacaktır,

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistik, Şirket, Nasıl, Kurulur,
Yorumlar
Haber Yazılımı