Lojistikciler Ne Yapar
Nakliye portalı
Haber
01 Nisan 2021 - Perşembe 23:50
 
Lojistikciler Ne Yapar
Lojistik ne yapar, lojistik ne işe yarar, lojistikciler ne iş yapar, lojistik firmaları ne iş yapar, lojistik hizmet nedir, lojistik neye yarar, lojistik neden önemlidir, lojistik nasıl yapılır, lojistik olmazsa ne olur, lojistik hizmet alımı nedir, lojistik hizmet satınalması nedir. Ekonomik malların yer değiştirmesi nedir
KÜTÜPHANE Haberi
Lojistikciler Ne Yapar

Lojistik Nedir ,Ne İş Yapar

 

Lojistik; Mal hizmetlerin ilk  çıkış noktasından son kullanıcaya ulaşana kadar ve aynı işlemlerin geri dönüşümünün sağlanmasındaki süreçlerin bütünüdür . Bu süreçler nakliye, depolama, sigortalama, elleçleme, gümrükleme ….. dır.

 

Lojistik ne iş yapar veya lojistik neye yarar;

Dünya genelinde sürekli bir üretim ve  tüketim söz konusudur. Üretilen ticari mallar  ekonomik bir değer ifade eder. Dolayısı ile de üretilen  mal hizmetlerin satılması ve satılan mal ve hizmetlerin bir şekilde alıcılara ulaşması gerekir. Bu sebeple eğer üretilen mal ve hizmetler üretildiği yerden satılmasına rağmen gidece yere varamıyorsa bir anlam ifade etmez ve satılması mümkün olmaz. Dünya da hiç bir firma zevk olsun diye üretim yapmaz böyle bir durum düşünülemez  bu durum da üretim ister mal, isterse hizmet olsun bir şekilde parasal bir değere satılmaktadır ve satılanlar da alıcıya ulaşmak zorundadır.

Mal ve hizmetleri ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırmak bir zorunluluktur.  İşte mal ve hizmetlerin istenilen şekilde, zamanında ve istenilen kadar ulaştırılmasının organize edilmesi gerekir. Firmalarda oluşturulan lojistik departmanları bu görevi üstlenirler yani mal ve hizmetlerin yer değiştşrmesinde; planlamasının, sevk - idaresinin ve yasalar çerçevesinde organize edilerek o mal ve hizmetin son noktaya varmasını sağlanır.

 

Bir firma tarafından satın alınan mal ve hizmet bir şekilde firmaya ulaşması gerekir, lojistik departmanı veya lojistik uzmanları tam da bu noktada devreye girerler,  bu mal ve hizmetlerin kusursuz olarak firmaya ulaşmasını sağlayacak organları kullanarak sonuca  varmaya çalışırlar. Bu organlar neler olabilir; depolama , nakliye, sigortalama, gümrükleme, lashing hizmetleri, ambalajlama, etiketleme, gözetmen firma bulma gibi  lojistik organlarının satın alımlarını yaparak lojistik hizmetleri kullanırlar ve firmanın satın almış olduğu mal veya hizmeti teslim almış olurlar. Yani ürün ve hizmet bir bedel karşılığı yer değiştirmiş olur.

Lojistik departmanı ve lojistik uzmanlarının görevi tam olarak satın alınan veya satılan ürün ve hizmetin bir bedel karşılığında yer değiştirmesini sağlamak veya yeni sahibine ulaşması için gerekli satın alımları yapmaktır.

Bu durum tüm değişik sektörler için aynıdır, dokumanı farklı olsa da aynı şekilde yapılır.

Lojistik firmalarında çalışanlojistikciler, kendilerine ulaşmış lojistik siparişleri (nakliye, depolama, gümrükleme, elleçleme...) bir noktadan başka bir  noktaya ulaştırmak görevini yaparlar yani gerekli lojistik hizmetleri sunarlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Lojistikciler, Ne, Yapar,
Yorumlar
Haber Yazılımı