Milli Elektrikli Tren Setlerinin Sona Gelindi
Nakliye portalı
Haber
04 Temmuz 2021 - Pazar 11:39
 
Milli Elektrikli Tren Setlerinin Sona Gelindi
Türkiye trenyolu techizatında ve araçlarında milli üretimini hızla geliştirmeye devam ediyor. Son zamanlarda tren setleri ihracatına da başlayan Türkiye üreticileri son olarak Elektrikli trenleri devreye almaya hazırlanıyor. Milli Elektrikli trenlerde son test sürüşlerinin sona gelindiği ve kısa zaman içerisinde hizmete gireceği bakanlıkca duyuruldu.
DEMİRYOLU Haberi
Milli Elektrikli Tren Setlerinin Sona Gelindi

 

 

Milli Elektrikli Tren Seti Lansman Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil  Karaismailoğlu ve törene canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Sakarya’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  ülkede yerli ve milli olarak üretilen ilk elektrikli tren setlerinin vatana millete hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, “Sakarya'ya sadece hızlı treni getirmekle kalmadık, hızlı tren fabrikasını da buraya kurduk. Fabrikamız her türlü hızlı tren setlerini ve modern metro araçlarını üretiyor.”  dedi.

Bakan Karaismailoğlu da kısa konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye Raylı Sistemleri Anonim Şirketi Sakarya Fabrikasından sizleri selamlıyoruz. Ülkemizde yerli ve milli olarak üretilmiş ilk elektrikli tren setimizin son testlerine başlıyoruz. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla yerli ve milli olarak üretilmiş ilk elektrikli tren setlerinin hareket etmesinin ardından program son buldu. 

-TÜRASAŞ, bir dünya markası haline geldi

Türkiye’deki raylı sistem araçlarının farklı bölümlerinin üretildiği üç önemli şirket olan TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ, 4 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile TÜRASAŞ çatısı altında birleştirildi. Bu reform hareketiyle ülkemiz raylı sistem üretim süreçlerinde yeni bir ivme ve sinerji yakaladı. TÜRASAŞ, ülkemizin ihtiyaçlarını karşıladığı gibi yabancı ülkelerin ihtiyaçlarına da cevap verebilecek kapasitesi ile bugün bir dünya markası oldu. İlk Millî Elektrikli Tren Setimiz de tarihe geçerek, millî demiryolu endüstrimizin ne kadar büyük bir gelişim gösterdiğini en büyük kanıtı oldu. TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü Bünyesinde kurulan Alüminyum Gövde Üretim Tesisinde üretilen bu araçlar bugüne kadar üretilen konvansiyonel vagonlardan farklı Alüminyum Gövdeli olarak üretilmektedir.

- Seri üretimde yüzde 75 yerlilik hedefleniyor

Uluslararası standartlara göre tasarlanan Millî Elektrikli Tren Setleri, fabrika testleri geçen yıl başarıyla tamamlayarak yol testlerine başladı ve testleri sorunsuz bir şekilde tamamlayarak projede büyük başarı sağladı. 

Millî Elektrikli Tren Setleri, Saatte 160 kilometre işletme hızına sahip olacak şekilde alüminyum gövdeli olarak üretildi. Prototip üretiminde yüzde 65 yerlilik sağlanırken seri üretimde yüzde 75 yerlilik hedeflendi. Araç gövdeleri, işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara mukavim şekilde tasarlanarak, alüminyum ekstrüzyon profillerden üretildi. Millî Elektrik Tren Setleri, seyir emniyeti ön planda olmak üzere yolcu memnuniyeti ve konforu bakımından istek ve beklentileri üst düzeyde karşılayacak özelliklerdedir. 2021 yılı sonunda sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasını müteakip yolcu taşımacılığına başlayacak ve yıl sonu itibariyle milletimiz milli elektrikli setlerle seyahat edebilecek.

TCDD Taşımacılık A.Ş. ile yapılan protokol kapsamında 2022’de 4 set, 2023’te 15 set, 2025’e kadar ise toplamda 56 set teslim edilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, Elektrikli, Tren, Setlerinin, Sona, Gelindi,
Yorumlar
Haber Yazılımı