Multimodel Taşıma Sistemi nedir
Nakliye portalı
Haber
29 Kasım 2020 - Pazar 00:28
 
Multimodel Taşıma Sistemi nedir
Multimodel taşımacılık sistemi nasıl açıklanır, çoklu nakliye sistemi nedir, Taşıma modları nasıl entegre edilir....
LOJİSTİK Haberi
Multimodel Taşıma Sistemi nedir

Çoklu Taşımalar(Multimodal)

Çoklu taşıma sistemi denince birden çok taşıma şeklinin kullanıldığı durumlar anlaşılır. Kara-Deniz ,Havayolu-Kara veya Kara-Deniz-Demiryolu.. gibi örnek verilebilir. Hizmetlerin gelişmesi ihtiyca binaen veya fiyat rekabatini tutturabilmek gibi gereklilkten doğar. Çoklu  sistem de bu şekilde gelişmiştir.

Bazı malzemeler vardır ki yer bakımından almak veya teslim noktasına götürmek zordur,yada tek taşıma şeklinde ciddi bir zaman,fiyat farkı gibi konular etken hale gelir.

Günümüz dünyası teknoloji ile birlikte küçülünce doğal olarak firmalar daha aktif olabilmek için arayışlara girmişlerdir,tüm firmalar genel olarak aşağıdaki ölçülere dikkat ederler,

Hız,

Emniyet

Fiyat uygunluğu,

Güvenilirlik,

Konusunda uzman lojiktik firması.

Rekabet şartlarını zorlayabilmek için,malzeme zamanında teslim olmalı,sağlam bir şekilde ulaşmalı,fiyatlar uygun olmalı,güvenli bir şekilde seyretmeli ve bu organizayonu yapan lar konusunda uzman ve taşımaclık alanlarında uzman olmak zorundadır.

Bu sebeplerden dolayı  bu taşımacılk sisteminde farklı ülkelerde,farklı taşıma modlarında,farklı hizmet sağlaycılara ihtiyaç duyulur.Örnek olarak Kanada’ gönderilen bir konteyner Azerbaycan a gidecek olsun,direkt denizyolu bağlantısı olmadığı için Azernaycan’yakın bir bolgede aktarılması başka uygun bir yolla ulaştırılması gerekir.En yakın Liman Mersin limanı olsun,

-birinci olarak; konteyner Mersin liamanında gemiden bir Tır a yüklenebilir.(Konteyner olarak)

Bu seçenekde konteyner taşımaya uygun remork gerekir biraz pahalıdır,ve aynı konteyneri Azerbaycandan geri getirmek gerekir buda ikinci masrafdır.

-İkinci olarak ;konteyner demiryolundan gönderilebilir burda da demiryolu gidiş dönüş parası alacaktır,yine masraf artacaktır.

-Üçüncü olarak ise,konteyner boşaltılarak tenteli bir tır ile yola malzeme yola devam ettirilirse sadece gidiş parası odenecektir.ve maliyet düşecektir.

Gönderici veya alıcı uzman bir lojistik firması ile çalışır ise,bu firma bu konteyneri Kanada dan alır,uygun limana getirir,oradan gerekli transit gümrükleme işlemlerini yaptırır ve ikinci taşıma için gerekli organizayonu yapmış olur.Dolayısı ile taşıtan firma tek elden bu taşımayı daha ucuza yapmış olur.

Bu taşımalarda bazı onemli ozellikler vardır;

1.Akredifli malzemelerde gönderen taşıma şeklini belirtmiş ise veya  aktarılamaz gibi ibareler koymuş ise buna dikkat etmek gerekir.

2.Hangi gümrük idaresinde aktarması yapılacak ise onceden sormak gerekir,bu tür aktarmalar o gümrük idaresinin iznine bağlıdır.

3.Konşimentolarına mutlak surette transit olduğu yazılmalıdır ve yetkilendirielen acenta açık belirtilmelidir.

4.Taşımalarda konşimentolar devredilemdiği için hangi taşıma sisteminde yapılıyor ise onun evrakları kullanılır.

5.Transit gümrüklerde veya Antrepolarda bekletilen gümrüklü mlazeme 20 gün ile sınırlıdır,beklemesi devam edecekse gümrük idarelerinde uzatma izni alınır,aksi halde mal millileşir.

Ülkemiz köprü vazifesi gördüğü için bu taşıma sistemi çok önemli hale gelmiştir,bu bakımdan gümrüklerde,limanlarda,gerekli aktarma ekip ve ekipmanları hızla tamamlanmaktadır,Denizyolu-karayolu güzel çalışmakta fakat demiryolumuz henüz hazır hale gelemiştir. (Foto:cdlogistics-ca)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Multimodel, Taşıma, Sistemi, nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı