Nakliye Planlaması Nasıl Yapılır
Nakliye portalı
Haber
30 Kasım 2020 - Pazartesi 11:58
 
Nakliye Planlaması Nasıl Yapılır
Ekonomik olarak taşımalar planlanırken hangi özellikler dikkate alınır.Nakliye veya Lojistik planlama nasıl yapılır.
LOJİSTİK Haberi
Nakliye Planlaması Nasıl Yapılır

 Nakliye Planması ve Sürecleri Nelerdir

Uluslar arası nakliye veya iç taşımacılık da nakliye işlemi yaptırılmak istendiği zaman hangi süreçler vardır ve nakliye planlaması nasıl yapılır. Nakliye planlama da önemli konular nelerdir, nakliye taşıma modlarında tüm süreçler aynı mıdır. Genel olarak bakıldığı zaman nakliye planlamaları aynı mantık üzerinden yapılırlar ancak çok özel durumlarda farklılık gösterirler.

Nakliye planlaması yapılırken hangi ürününün sevk edileceği, ne kadar ürün taşınacağı, nereden alınıp ve nereye teslim edileceği,ürünün cinsi, ürünün niteliği, ürünün değeri, ürünün alım ve satım şartları (özellikle dış tcaret de) gibi  konulara göre plan yapılır.

Nakliye yi yaptıracak olan alıcı veya satıcı öncelikle bir lojistik firması bulur, iletişime geçer ve ürünle ilgili  tüm detayları yazılı bir şekilde iletir ve bir navlun talebinde bulunur. Burada önemli olan ürünün gideceği bölgeye veya gelecek olduğu bölgeye çalışan veya iyi bilen profesyonel lojistik firmalarına  ulaşabilmek hem navlun açısından hemde taşımanın sağlıklı planlanması bakımından çok önemlidir.

Böyle bir taşıma talebi alan lojistik firması ise eğer belirtilmemiş ise öncelikle   en ucuz ve hızlı taşıma yolunu seçer yani denizyolu en uygun ise ona göre planlama yaparak bir navlun oluşturur ve yazılı bir şekilde talebe karşılık verir.

Teklifi hazırlayan lojistik firması teklifinde tüm detayları  yani ;

 Navlun (taşıma ücreti),

 Navlun ödeme şekli,

Demoraj ücretleri (araçlarda, gemilerde, uçaklarda.. normal sürenin aşımı halinde ödenen ücret)

Taşıma zamanı,

Alım adresi,

 Teslim adresi,

Gümrükleme noktaları,

Yükleme  masrafları,

Gümrük masrafları,

İndirme masrafları,

Lashing masrafları,

 Cmr ücretleri,

Ordino ücretleri,

Navlun geçerlilik süreleri,

Eğer varsa başka detay onlarıda eklyerek yazılı hale getirir.

 

Navlun talebinde bulunan eğer lojistik firmasının vermiş olduğu navlun ve detayları kabul ederse bunu tekrar navlun anlaşmasına çevirerek karşılıklı mühür ve imza altına alarak resmi hale getirirler, hukuk açısından taranarak ve resmi mail den gönderilen bu anlaşmalar geçerlidir.

Taşıma anlaşması mutlaka yapılmalıdır çünkü planlanan taşımanın başladığını ifade ettiği gibi hangi şartlarda yapılacağını da kayıt altına almış olur.

Taşıma anlaşması yapıldıktan sonra ise sevkiyat kısmı başlar, burada yüklemenin ne zaman yapılacağı artık bellidir ve yükleme için uygun araç, gemi.. lojistik firması organize eder ve yüklemeyi alır. Oradan gümrük yapılacak gümrük noktasına gidilir. Taşıtanlar gümrük evraklarını ve gümrük beyanlarını hazırlamak ve yapmak veya yaptırmak ile zorunludurlar fakat bazı durumlarda çıkış gümrük işlemlerini lojistik firmaları yapar ama gerekli evrakları taşıtan vermek zorundadır.

Sevkiyat başladığı zaman taşıtan kargoyu  taşıma sigortası yapmalıdır ve hatta rücusuz yaparak kendine daha güvene alır. Lojistik firmalarının yapmış olduğu sigorta CMR sigortasıdır, sadece taşımayı ilgilendirir. Taşıtan isterse CMR sigorta poliçelerini, taşıyandan  talep edebilir.

Gümrük noktasına varıldığı zaman lojistik firması konşimento (CMR) yi düzenler ve kontrol için taşıtana gönderir veya taşıtan dan gelen konşimento talimatına göre düzenleme yaparak yine de kontrol ettirir. Çünkü bazı durumlarda malın satıcısı başka ülkede görünebilir veya özel bir durum var ise CMR kontrollu bir şekilde yapılmalıdır.

Konşimento, taşıyan ile taşıtan arasında en önemli evraktır ve taşıma senedi diye geçer ki normal bilinen borç senedi gibidir. CMR her ne kadar verilen talimat doğrultusunda yazılsa da gümrük beyanına uygun şekilde doldurulur. Çünkü gidilen yol üzerinde kontroller CMR üzerindeki beyandan kontrol edilir.

Gümrük de gerekli işlemler bittikten sonra taşıma vasıtaları yola çıkmaya hazır hale gelir ve hareket ederler.

Varış ülkesine ulaşıldığı zaman göndericiye varış ihbarı yapılır, Eğer satıcı tarafından bir talimat yok ise varış gümrük işlemleri yapılır ve mal teslimatı gerçekleştirilerek Konşimento imzalatır ve lojistik firması imzalı teslim konşimentosunun bir nüshasını göndericiye göndererek işlemi tamamlar.

Navlun ödemeleri ise taşıma anlaşmasında nasıl yazılmı ise o şekilde tahsil edilir ve işlem bitmiş olur.

Nakliye planlamasının en önemli özelliklerinden biri taşıtacağınız ürünü iyi tanımaktır  yani tüm özellikleri ile bildiğiniz zaman fiyatlandırma ve taşımada büyük fayda sağlamış olursunuz.

 

Ülke içi yapılan iç taşımalarda da aynı süreçler geçerlidir. Devamlılığı olan taşımalar ise daha çok kg başına, ton başına fiyatlandırmalar ile yapılmakta ve yıllık ihale bazında yapılmaktadır. İç nakliyelerde CMR yerine taşıma irsaliyeleri aynı işlevi görmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nakliye, Planlaması, Nasıl, Yapılır,
Yorumlar
Haber Yazılımı