Psikoteknik Raporu Olmayanlar Araç Kullanamayacak
Nakliye portalı
Haber
29 Haziran 2021 - Salı 12:12
 
Psikoteknik Raporu Olmayanlar Araç Kullanamayacak
1 Temmuz 2021 den itibaren Psikoteknik Belgesi olmayan ticari araç kullanıcıları hem ceza ödeyecek hemde ticari araç kullanamayacak. Salgın sebebi ile kontrolleri ertelenen Psikoteknik belgeleri artık denetlenecek ve kontrol edilecek. Psikoteknik belgesi nasıl alınır,Psikoteknik raporu kaç yıl geöerlidir.......
LOJİSTİK Haberi
Psikoteknik Raporu Olmayanlar Araç Kullanamayacak

 

Ticari Araç Kullanananlar da Psikoteknik Belgesi Zorunlu

Devamlı araç kullanan ticari araç sürücülerinin dikkat,tepki,hız kontrolü, yola , araölara uyum  gibi davranışlarının kontrol ve geliştirilmesi amacı ile uygulamaya konan psikoteknik belgesi 1.5 yıldır erteleniyordu.

Ayrıca yürürğe konan, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin “Şoförlerde Aranacak Nitelik ve Şartlar” başlıklı 34. Maddesinin 1/e alt bendine göre şoförlük mesleğini icra edenlerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili test merkezlerinden her 5 yılda bir almaları zorunludur, ibaresi yer almaktadır.

 

İç İşleri bakanlığının yayınladığı son genelge ile 1 Temmuz 2021 den itibaren Psikoteknik belgesinin zorunlu hale geldiği, yapılacak kontrollerde 181 Lira ceza uygulanacağı ve psikoteknik belgesi olmayanların araç kullanmaktan men edileceği duyuruldu.

 

Psikoteknik Raporu (Belgesi) Nasıl Alınır

 

Yetkilendirilmiş merkezlerden psikoteknik belgesi almak mümkündür, 900 e yakın noktada yetkilendirilmiş özel merkezler bulunmaktadır.

Bu merkezlerde ortalama 1.2 saat süren bazı testler uygulanmakta ve bu testlerden geçen sürücülere psikotenik belgesi verilmektedir. Bu belgele e-devlet üzerinden direk kaydı yapılarak online sistemde görülmektedir.

Psikoteknik belgesi alındıktan sonra 5 yıl geçerlidir.

Psikoteknik belgesi alınırken 200 tl gibi bir masraf olmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Psikoteknik, Raporu, Olmayanlar, Araç, Kullanamayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı