Şehirlerarası Seyahatlerde PCR Testi Zorunluluğu
Nakliye portalı
Haber
04 Eylül 2021 - Cumartesi 10:42
 
Şehirlerarası Seyahatlerde PCR Testi Zorunluluğu
Tren ile şehirlerarası yolculuklarda PCR testi zorunlu hale getirildi. Kovid 19 la mücadele kapsamında hangi durumlarda PCR testinin gerekli olduğu genelge de Demiryolların da şehirlerarası yolculuk yapacak kişilerin de testi ibraz zorunluluğu getirildi. Demiryolları taşımacılık genel müdürlüğünün yaptığı bilgilendirme ile yolcular tekrar uyarıldı. Tren yolunu kullanacak yolcular da aşı yaptırmış olanlar seyahat edebilecek.
DEMİRYOLU Haberi
Şehirlerarası Seyahatlerde PCR Testi Zorunluluğu

Şehirlerarası Tren Yolculuğu PCR Testi

 

Şehirlerarası tren yolculuklarında 18 yaş üzeri yolcular aşı olduklarını HES uygulamasından belgeleyecek, aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz ederek seyahat edebilecek.

 

18 yaş altı yolcular HES kodu ile trenlerde seyahat edebilecek

İçişleri Bakanlığının "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesiçerçevesinde, şehirlerarası tren yolculuğuyla ilgili olarak 2 yaş altı bebek yolcular için HES kodu gerekmiyor, 18 yaş altı yolcular ise HES koduyla biletlerini alabilecek, trenle seyahat edebilecekler.

HES uygulaması üzerinden “Aşı Kartı”  Kontrolü Yapılacak

18 yaş üzeri yolcular biletlerini HES koduyla satın alacak ve trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan yolcular (Kovid 19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) durumlarını HES uygulamasından belgeleyerek, aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecekler.

Gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek, bilet ücreti iade edilmeyecek

Gar ve istasyon girişlerinde ise HES kodu kontrolü devam edecek.

YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek, trende tespiti halinde ilk istasyonda trenden indirilerek bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Seyahat bilgileri, salgın süresince gerekli önlemleri almak ve gerektiğinde filyasyon uygulamalarında kullanılmak üzere yetkili makamlarla paylaşılacak.(foto:TCDD)

Kaynak: Editör:
Etiketler: YHT seyahatleri, Tren yolu PCR testi, Demiryolu haber, Lojistik haber
Yorumlar
Haber Yazılımı