Tarihde ilk hava nakliyatı
Nakliye portalı
Haber
13 Aralık 2020 - Pazar 14:08
 
Tarihde ilk hava nakliyatı
Havayollarının tarihi serüveni
HAVAYOLU Haberi
Tarihde ilk hava nakliyatı

Tarihde ilk hava nakliyatı

 

İnsanlar tarafından ilk hava nakliyatı, miladın onuncu asrı artalarında Fatimilerden El’Aziz-i-Billah zamanında Mısır ile Şam arasında bir güvercin sürüsü kullanırak yapılmıştır.Kuzey Afrika ve Suriye de hükmaran olan bu Arap sülalesinden Melik Aziz  975-996 arasında saltanat sürmüştür.Hafif meşrep,her aklına geleni yapmak isteyen bir adamdı.

Bir  gün,adil ve büyük bir devlet adamı olan veziri Yakup’u çağırarak ;

-İki  üç güne kadar Şam’a gideceğim, hazırlık yap! Dedi.

Hükümdarın en az dörtbin kişilik maiyeti ile durup duruken bir Şam seyahatı çıkarması,devletei ağır bir masrafa sokacaktı ve vezir,efendisinin kimbilir ne sudan  bir sebeple böyle bir karar vermiş olacağını tahmin ederek,

-Baş üstüne efendimiz…Lakin bu kulunuza mahsur yoksa sebebi seyatinizi söyler misiniz,dedi,

Melik Aziz güldü,

-Hay hay…Bilirsinki, ben KİRAZ I pek severim, Şam’ın da kirazı meşhurdur, şimdi tam mevsimi,KİRAZ yemeye gideceğim dedi.

Huzurdan çıkan vezir, derhal b ir posta güvercini ile Şam Valisi’ne şu mektubu gönderdi;’’Bu mektubu alır almaz, yüz yirmi güvercinin kanatları altına birer kiraz bağlayarak derhal uçurun…’’

Üç gün sonra, vezir  hükümdarın sofrasına bir tabak kiraz koyunca Hükümdar pek sevindi ve nasıl tedarik edildiğini öğrenince, memnuniyeti bir kat daha arttı.

-Kırk günde olack işi üç günde yaptın..Bütün rahatımı sana borçluyum ,hem yorulacaktım,hemde bu yolculuk hayli masraflı olacaktı.. deyip Şam seyahatinden vazgeçti.

Böylece tarihde motorsuz vasıtalarla ilk hava taşıması yapılmış oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihde, ilk, hava, nakliyatı, Lojistik haberler, Lojistik bilgiler, Lojistik t
Yorumlar
Haber Yazılımı