Tarihi Hıdırlık Köprüsü Yeniden Hizmette
Nakliye portalı
Haber
25 Ekim 2021 - Pazartesi 23:23
 
Tarihi Hıdırlık Köprüsü Yeniden Hizmette
Selçuklu Dönemi eserlerinden biri olan Tarihi Hıdırlık Köprüsü restorasyonu tamamlandı ve hizmete açıldı. Tokat ilinin simgelerinden biri olan Hıdırlık Köprüsü hem tarihi, hem de kültürel bir öneme sahip olan köprü hala dimdik ayakta duruyor.
KARAYOLU Haberi
Tarihi Hıdırlık Köprüsü Yeniden Hizmette

 

TARİHİ HIDIRLIK KÖPRÜSÜ

 

Tokat'ta, Yeşilırmak üzerinde Selçuklular tarafından inşa edilen Tarihi Hıdırlık Köprüsü'nün restorasyon çalışmaları tamamlanarak 19 Ekim Salı günü hizmete açıldı.

 

Hıdırlık Köprüsü; Yeşilırmak üzerine 1250 yılında, Selçuklular döneminde inşa edildi. Asırlardır kitabesi ve özgün yapısı ile günümüze kadar gelen köprümüz, 5 dairesel kemere, 6 ayağa sahiptir ve uzunluğu 116 metredir.

 

Açılış töreninde konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, tarihi yapıların gelecek nesillere taşınmasına katkı sunduklarını vurgulayarak, Türkiye'nin dört bir yanında tarihi köprü restorasyon çalışmalarının yapıldığına dikkat çekti. Bakanımız şunları kaydetti:

“Restorasyonlarını tamamlayarak, kültür mirasımıza kazandırdığımız tarihi köprülerin sayısı 395'i buldu. 861 tarihi köprünün de restorasyon uygulama projelerini tamamladık. Afyon'da bulunan Tarihi Kırkgöz Köprüsü, Selçuklu Dönemine ait Develioğlu Köprüsü, Batman Çayı üzerinde Roma dönemine ait Perpira Köprüsü, Edirne Uzunköprü gibi 31 tarihi köprünün de restorasyon uygulama çalışmalarına devam ediyoruz. Tüm tarihi köprüleri gün yüzüne çıkarıp, vatandaşlarımızla buluşturmayı ve kültür mirasımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Daha dün Silivri'deki Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprü'nün restorasyonlarını tamamlayarak açılışlarını gerçekleştirdik. Bugün de Tarihi Hıdırlık Köprüsü'nü, hizmete açıyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Hıdırlık, Köprüsü, Yeniden, Hizmette,
Yorumlar
Haber Yazılımı