THY Avrupa'da Lider
Nakliye portalı
Haber
02 Ocak 2021 - Cumartesi 12:26
 
THY Avrupa'da Lider
Salgın nedeniyle havayolu şirketleri zarar ediyor, tüm dünyada uçuş sayılarında önemli düşüşler yaşandı.Havayolu şirketlerinde bir çok insan işini kaybederken, şirket iflasları da gündemdeki yerini koruyor. THY Avrupa en çok uçan ikinci havayolu şirketi oldu. Birinci sırada İrlandalı düşük maliyetli Ryan Air şirketi olurken, geçen yılda aynı şirket birinci sırada idi.
HAVAYOLU Haberi
THY Avrupa'da Lider

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı verilerine göre, Avrupa'da 2019 yılında günlük bin 331 uçuş ortalaması ile dördüncü sırada yer alan Türk Hava Yolları'nın 2020'de günlük 623 uçuşla ikinci sıraya yükseldiğini açıkladı.

Eurocontrol salgın nedeniyle en zor günlerini yaşayan havacılık sektörüne ilişkin 2020 yılına ait verileri içeren raporunu açıkladı.

Buna göre, Avrupalı havayolları, havalimanları ve hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcıları 56,2 milyar Euro zarar ederken, yolcu kaybı ise 1,7 milyar seviyelerinde gerçekleşti.

2019 yılında 11,1 milyon uçuşun yapıldığı Avrupa Kıtası'nda geçen yıl 5 milyon sefer gerçekleşti. Bir önceki yıla göre 6,1 milyon daha az uçuş yapıldı.

 

Avrupa’da 191 bin kişi iş kaybı yaşadı

Tarihinin en büyük krizini yaşayan sektörde sadece Avrupa'da açıklanmış 191 bin iş kaybı yaşandı.

Havacılık sektöründeki iyileşmenin zaman alacağının vurgulandığı raporda aşıların yaygınlaşmasıyla birlikte 2021 yazına kadar Avrupa havacılığını olumlu yönde etkileyeceği ve istikrarlı bir ilerleme beklendiğinin altı çizildi.

Salgın nedeniyle Avrupa'da en çok uçuş yapan havayolları listesi de değişti.
2019 yılında günlük 2 bin 323 uçuşla listenin başında olan İrlandalı düşük maliyetli havayolu şirketi Ryan Air, 2020'de 951 uçuşla yine ilk sırada yer aldı.(trthaber)

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: THY avrupa, THYhaberleri, Havayolu lojistik,THY başarıları,THY uçuş haberleri
Yorumlar
Haber Yazılımı