Turkmenistan Girişler Serbest Olacak mı?
Nakliye portalı
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 22:23
 
Turkmenistan Girişler Serbest Olacak mı?
Türkmenistan taşımalarında Ulaştırma Bakanlığının girişimleri ve Türkmen makamları ile yapılan görüşmelerin olumlu geçtiği, Nisan atı ile birlikte Türkmenistan girişlerin serbest olabileceği bakanlıkca duyuruldu. Türkmenistan taşımalarındaki giriş yasağının kalkması bu bölgeye ihracatı artırabilir.
KARAYOLU Haberi
Turkmenistan Girişler Serbest Olacak mı?

Türkmenistan Taşımaları

 

Türkmenistan taşımalarında Türkmenistan Devleti, virüs tedbirleri kabsamında Türk tır sürücülerini iöeri almıyordu. Yapılan taşımalarda  Azerbaycan üzerinden roro kullanılarak sadece dorseler, İran üzerinde yapılan taşımalarda yine İran-Türkmenistan sınırında dorseler Türkemenistan tırları ile götürülerek yapılıyor ve aksamalara sebep oluyordu.  Diğer bir taşıma sistemi de Azerbaycan Elet limanında aktarma yapılarak gerçekleşiyordu.

 

Ulaştırma Bakanlığının yaptığı açıklamada;

-Türkmenistan güzergâhının transit taşımalara açılması amacıyla görüşmeler devam etmektedir

 

Rusya’dan da 5 bin adet ilave transit geçiş belgesi temini konusunda mutabakata varıldığı ve bu belgelerden ülkemize ulaşan bin adet transit geçiş belgesinin dağıtımına başlanıldığını da aktaran Bakanlık, geri kalan belgelerin dağıtımına da kısa süre içerisinde başlanacağını belirterek; yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkmenistan güzergâhının yeniden açılması amacıyla Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Türkmen muhatabı ile görüşme gerçekleştirmiş, sonrasında diplomatik kanallardan yürütülen girişimlerin de neticesinde Türkmenistan tarafı 2021 yılı Nisan ayı itibariyle ülkemiz taşıtlarının Ro-Ro ile Türkmenistan’a ikili taşımalarına müsaade etmeye başlamıştır. Türkmenistan güzergâhının transit taşımalara da açılması amacıyla görüşmeler devam etmektedir. Orta Asya ülkelerine yönelik taşımacılığımıza Afganistan üzerinden yeni bir alternatif güzergâh kazandırmak amacıyla çalışmalar yürütülmüş, 2021 yılı Şubat ayında Afganistan heyeti ülkemizde ağırlanarak güzergâh seçenekleri görüşülmüştür.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turkmenistan, Girişler, Serbest, Olacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı