Vantilatör Görevi ve Özellikleri
Nakliye portalı
Haber
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 21:12
 
Vantilatör Görevi ve Özellikleri
vantilatör nedir, vantilatör ne işe yarar, vantilatör kayışı nedir, vantilatör nerede bulunur, vantilatör kayış ayarı,vantilatör yapısı, vantilatör bilgisi...
ÜRETİCİLER Haberi
Vantilatör Görevi ve Özellikleri

 

Vantilatör Nedir

 

Vantilatörler, genellikle pompa miline bağlanırlar, su pompası ve sarj dinamosunu döndüren kayış vasıtası ile döndürülür. Vantilatörlerin görevi, radyatör petekleri arasında kuvvetli hava akımı sağlamaktır.

 

Bir çok motorlarda, değişik tipte vantilatörler kullanılır. Yüksek motor devirlerinde vantilatörün devri azaltılarak, motorun daha az soğutulması sağlanabilir. Böylece motorun gücünün boşa sarfedilmesi önlendiği gibi vantilatörün gürültüsü azaltılmış olur. Değişik devirli vantilâtörlerin çalıştırılmasında, küçük bir hidrolik kaplin kullanılır. Kaplinin içersine silicon yağı doldurulmuştur. Motor zor koşullar altında çalışırken daha çok soğutulmak ister. Bu sırada hidrolik kapline daha çok yağ gönderilir ve vantilatörün devri artırılır, Soğuk havalarda ve orta devirlerde motorun fazla soğutulmaya ihtiyacı azalacağından hidrolik kaplindeki sıvı boşalır. Vantilatör daha az güç çeker ve devri düşer. 

 

Hidrolik kaplinde bulunan bir kısım yağ ve buna bağlı olarak vantilatör devri, termostatik bir madeni şerit vasıtası ile kontrol edilmektedir. Bu termostatik şerit, vantilâtör döndürme düzeninin ucuna birer yaylı tesbit parçası ile takılmaktadır. Motor sıcaklığı arttığı zaman, termostatik şerit uzayarak kamburlaşır. Bu durum vantilâtör döndürme düzenindeki kontrol pistonunu merkezleyerek dışarıya doğru hareketine izin verir. Pistonun dışarı doğru hareketi hidrolik kaplinden daha fazla yağ geçişine neden olur. Böylece vantilâtör devri yükselir ve daha fazla soğutma yapar. Motor sıcaklığı düştüğü zaman termostatik şerit düzleşir ve kontrol pistonunu içeri doğru iter. Bu hareket, hidrolik kaplinden bir miktar yağın çıkmasına ve vantilâtör devrinin düşmesine neden olur. 

 

Yüksek devirlerde vantilatörlerin gürültüsünü önlemek ve harcadığı gücü azaltmak amacı ile esnek vantilatörler kullanılır. Vantilatörler iki, üç, dört, altı veya sekiz kanatlı yapılabilir. Bu kanatlar kasnak göbeğine, çalışma anında meydana gelebilecek gürültü ve titreşimleri azaltmak amacı ile aralıkları eşit olmayacak şekilde düzensiz aralıklarla bağlanır. 

 

 

 VANTİLATÖR KAYIŞLARI 

Soğutma donanımını çalıştıran su pompaları, ana mil kasnağından genellikle, değişik tipte vantilatör kayışları ile hareket alır. Bu kayışların çoğunluğu (V) tipi kayışlardır. Bunlar, dar ve geniş kayışlar olarak ayrılırlar. Soğuk hava ve hidrolik direksiyon düzeni olan yeni model oto mobillerin çoğunda 3 veya 4 kayış bulunabilir. Kayış kenarları ile kayışın takıldığı kasnak kenarları arasındaki sürtünme kuvveti ile bir kasnak tan diğerine hareket aktarılır. Kayışın iki yüzü kasnak yüzlerine sürtün düğü için kayma olmaz ve hareket aynen iletilir. 

 

VANTİLATÖR KAYIŞLARININ KONTROLU VE AYARI  

Bir otomobil fazla ısınıyorsa, ilk kontrol edilecek parça vantilâtör kayışlarının uygun çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesididr. Kayış gevşek olurssa kayma yapar. Bu durumda vantilatör, radyatör peteklerinden fazla hava çekemeyecek ve radyatörden geçen su yeteri kadar soğumayacaktır. Diğer bir husus, pompa yavaş döneceği için su dolaşımı çok yavaş olacak ve motorun suyu çok fazla ısınacaktır. Kayışın gevşek olmasının başka bir mahzuru, sarj dinamosunun devir sayısını azaltacağı için dinamo sarj etmez. Aynı zamanda kaymadan dolayı kayış çok çabuk parçalanır ve kopar. 

 

Kayışın fazla gergin olması da hareket verdi parçalara zarar verir. Bu nedenle kayış gerginliğinin ve gevşekliğinin belirli ölçülere göre olması zorunludur. Özellikle, soğuk hava ve hidrolik direksiyon düzeni olan oto mobillerde bu durum çok önemlidir. Kayış yağlı veya gevşek olması ne deni ile kayacak olursa, çok çabuk yıpranacağı gibi şarj dinamosu, vantilatör ve su pompası gerekti gibi çalışamaz. Kayışın fazla gergin olmasa halinde ise, su pompası burç ve yatakları ile şarj dinamosu burç ve yataklarına fazla yük biner. Bu nedenle vantilatör kayışları dar veya geniş, uzun veya kısa oluşlarına göre pratik usulle kontrol edilir.

 

Bu kontrolda, kasnak ile şarj dinamosu kasnağı arasına bir cetvel konur ve kayışa bastırılır. Çökme miktarı fabrika değerleri ile karşılaştırılır. Elimizde fabrika değerleri bulunmuyorsa, bu çökme normal kayışlar da 12 - 13 mm. (1/2") uzun kayışlarda 22- 25 mm. (3/4"-1") kadar ol malıdır. Bu kontrol kayışın en uzun olduğu tarafından yapılmalıdır. Kayış ayarı yapılırken daima tesbit civataları hafifçe gevşetilir ve gerekli gerginlik sağlanınca bu civatalar sıkılır. Çökme miktarı tekrar kontrol edilir, uygun ise kayış ayarı biter. 

 

Vantilâtör kayışları, soğuk hava ve hidrolik direksiyon düzenini çalıştırmakta ise, mutlaka özel torkmetreler ile ayarlanmalıdır. Bu şekilde ayar yapabilmek için, fabrikanın verdiği ayar değerleri ve ayarı yapabilmek için özel torkmetre bulunmalıdır. Genellikle vantilatör ve dinamoyu çalıştıran kayışlar, 8,2 8,3 Kgm, hidrolik direksiyon düzenini çalıştıran kayışlar 11 Kgm,kompresör çalıştıran kayışlar 9,9 Kgm lik kuvvetle gerdirilmelidir. (Benzin Motorları ,İbrahim Özdamar,Bilal Yelken)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vantilatör, Görevi, ve, Özellikleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı