Vites Nedir, Vites Kutusu Nasıl Çalışır ?
Nakliye portalı
Haber
25 Haziran 2021 - Cuma 17:33
 
Vites Nedir, Vites Kutusu Nasıl Çalışır ?
Vites kıutusu nedir, vites nedir, vites kutusu görevi, vites kutusu nerede bulunur,şanzıman nedir....
ÜRETİCİLER Haberi
Vites Nedir, Vites Kutusu Nasıl Çalışır ?

Vites nedir?

 

Fransızca kökenli bir kelimedir, aslında tam karşılığı yoktur fakat dişliler sistemidir diyebiliriz çünkü birinci vites dediğimiz zaman  iki farklı dişlinin birbiri ile olan dönmesi anlaşılır.

 

Vites dişlileri, çevrelerinde diş adı verilen ve eşit aralıklarda yer alan küçük çıkıntıların bulunduğu çarklardır. İki dişli birbirine kenetlendiği zaman, çapı küçük olan dişli, büyükten daha çabuk döner. Ancak büyük dişlinin döndürme gücü, küçük dişlininkinden daha fazladır.

Farklı çapta dişlilerden oluşan sisteme ve sitemin muhafaza edildiği kutuya vites kutusu nedir.

 

Vites kutusu (şanzıman) , motorla tekerlekler arasında bağlantı sağlayan şaft ve diğer parçaların kısaca transmisyonun bir bölümüdür. Çoğu otomobillerde motor gücü iki tekerleğe, genellikle iki arka tekerleğe bağlıdır. Bazı otomobiller önden çekişli» (motor gücü ön tekerleklere bağlı), bazıları  da hem ön hem arka tekerleklerden çekişlidir.

Vites kutusu çelik malzemelerden oluştuğu için  içerisine gerekli miktarda yağ konur

 

Vites Kutusu Nasıl Çalışır

Vites kutusundaki yardımcı mi,  motor tarafından döndürülür. Vites dişlileri yardımcı mili, tekerlekleri döndüren şafta bağlarlar. Yardımcı mille ana şaftın hız oranı, değişik boyutlardaki vites dişlilerini bir araya getirerek değiştirebilir. Sürücü, vites kolunu oynatarak ‘’ vites değiştirir’’.Vites koluna bağlı olan seçici tırnaklar istenen vites dişlilerinden yararlanmayı sağlar.

 

Otomatik Vites

Bazı otomobillerde sürücünün vites değiştirmesine gerek kalmaksızın,vitesler otomatik hıza göre değişir. Sürücü sadece vites kolunu ‘’ileri’’ durumuna getirir, bundan sonraki işlemler otomatik vites kutus tarafından yapılır.Geri vites için kolu GERİ durumuna getirmek yeterlidir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vites nedir, vites kutusu nedir, otomatik vites, manuel vites, lojistik araçlar
Yorumlar
Haber Yazılımı