Kadir YILDIZ Lojistik Sektöründe Durum Nedir
Nakliye portalı
Yazı Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 20:38
 
Lojistik Sektöründe Durum Nedir
Kadir YILDIZ
heavytransport34@gmail.com
 
 

 

Lojistik de Durum Nedir

 

Pandemi dönemi lojistik sektörünün önemini ortaya çıkarmış ve lojistik sektörü yara almadan kurtuldu hatta önemli yatırımlar lojistik sektör firmalarınca yapıldı. Beklenti bu şekilde devam eder görünüyorken özellikle Mart 2021 den sonra çok durağan bir döneme girdi ki bu hiç beklenmiyordu.

 

Sektör içinden ve dışından yapılan yorumlarda sektörün yeni yatırımlar alarak hızlı büyüme gerçekleştireceği yönünde idi  fakat 2021 yılının başlaması ile tahmin edilen olmadı. Hatta özellikle döviz kurlarının yükselmesinin de etkisi ile ithalat taşımalarında ani bir düşüş yansıdı.

Denizyolu taşımalarında konteyner bulunamaması, konteyner taşımalarında navlunların tavan yapmasına neden oldu, hala da konteyner krizi tüm dünyada devam ediyor.

Aslında görünen tablo da neyin nasıl olacağı, lojistik sektörünü nasıl bir gelecek bekliyor sorusu pek de cevap bulabilecek gibi görünmüyor.

Eğer salgın devam ederse, yeni mutasyonları devreye sokulursa karayollarında ülkelerin kapıları kapatması durumunda nakliye firmalarını daha zor bir sürece sokabilir.

Virüsü ortaya atanlar, dünya düzeninde istedikleri verimi almış görünmüyorlar, o yüzden mutasyonu devreye girdi, kimbilir belki de mutasyonun mutasyonu devreye alabilirler. Bu açıdan kaosu büyüterek yeni krizler dünyada görülme ihtimali yüksek.

Lojistik sektörü epeyce heyacan yapmıştı, geçen yıl bu durum istatistik verilere de yansımış olumlu hava devam ediyordu. Ama bu günlerde görülen durağanlık karamsar olmasa tedbirli olmak gerektiğini gösteriyor gibi.

Lojistik sektörümüz dünya ya entegre olduğundan dünya da görülen her olaydan direkt olarak etkilenmekte ve bu sefer sayılarının azalmasına, atıl sefer sayının artmasına , seferlerin uzamasına neden olurken doğal olarak da ekstra maliyet yükünü yüklemektedir.

Mevcut tabloya ve reel duruma bakarsak lojistik sektörü daha sakin olmalı, yatırımları daha dikkatli yapmalı, en azından mevcut durumunu muhafaza etmeye çalışmalıdır. Malumdur ki bu şartlarda her adım sektör açısından dikkatli atılmalıdır çünkü risk oranı büyümektedir.

 

Dünya daki şer odakları bu virüsle dünyayı terbiye etmeye çalışmaktadırlar ve denemelerine devam etmektedirler. Lojistik sektörü bu durumu iyi okumalı ve tedbiri elden bırakmamalıdır. Belirsizliğin dağılmasını beklemekte fayda var gibi görünmektedir.

Kadir Yıldız

 
Etiketler: Lojistik, Sektöründe, Durum, Nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı