Azerbaycan Nakliyelerinde Hangi Yollar Kullanılıyor
Nakliye portalı
Haber
22 Mart 2022 - Salı 13:38
 
Azerbaycan Nakliyelerinde Hangi Yollar Kullanılıyor
Azerbaycan nakliye sistemi, Azerbaycan grupaj taşımacılık varmı, Azerbaycan yol güzergahları nedir, Azerbaycan nakliyelerinde son durum, Azerbycan ağır nakliye nasıl yapılıyor, Azerbaycan ihratımız, Azerbaycan parsiyel nakliye her zaman var mıdır? Avrupa Azerbaycan arası nakliyeler, Azerbaycan trasit nakliye sistemi gibi bir çok sorular aranmaktadır.
LOJİSTİK Haberi
Azerbaycan Nakliyelerinde Hangi Yollar Kullanılıyor

 

Azerbaycan Nakliyeleri

 

Türkçe konuşup anlaşabildiğimiz bir ülke olan Azerbaycan , Rusya’dan bağamsızlığını kazanan bir ülke olarak  10,11 Milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Yüzölçümü 86.600 km2 dir ve Başket Bakü dür. Para birimi olarak Azerbaycan Manatı kullanılmaktadır. Azerbaycan seyahatlerine 30 gün vizesiz kalma imkanı vardır.

 

Azerbaycan dış ticaret hacmi 26 Milyar Dolar civarındadır. Türkiye’nin önemli bir ticaret partneridir ve Türkiye’nin Azerbaycan’a ihracat tutarı ortalama 2.2 Milyar Dolar, ithalatı ise 450 Milyon Dolar civarındadır.

 

Azerbaycan Nakliye Sistemi

 

Azerbaycan nakliyelerinde karayolundan iki rota kullanılmaktadır. 1. Gürcistan üzerinden Azerbaycan ülkesine nakliye 2. İran üzerinden yapılan taşımalardır.

 

Azerbaycan taşımalarında her türlü ürün kolaylıkla taşınabilmektedir. Bu taşımalarda her hangi bir engel yoktur. Taşıma araçlarından genel olarak tırlar kullanılmaktadır. Ağır nakliye  ve özel açık taşıma yapan araçlarda rahatlıkla Azerbaycan’a ulaşabilmektedir.

 

İstanbul-Bakü arası 2200 km lik bir yol olduğundan mesafe kısadır, normal durumlarda araçlar 4-5 gün içerisinde Bakü’ye ulaşabilmektedir bu sebeple karayolu en çok tercih edilen taşıma yoludur.

 

Azerbaycan parsiyel  taşımalarının  ( Azerbaycan grupaj nakliye) düzenli ve devamlı olması ve yolun kısa olması Azerbaycan’lı ithalatçılara ve satıcılara önemli avantajlar sağlamaktadır. Azerbaycan grupaj taşımaları her hafta  düzenli yapılmaktadır. Azerbaycan grupaj taşımalarında bir kolaylık da transit malların kolayca Türk Gümrük Müdürlüklerinde  aktarılabilmesi avantaj sağlamaktadır. Avrupa’dan veya Denizyolu ile gelen transit mallar  kolayca tırlara aktarılarak  ister komple yüklemeler olsun ister grupaj mallar olsun veya ağır kargolar her türlü Azerbaycan’a ulaştırılabilmektedir.

Azerbaycan Grupaj Taşımacılık da diğer ülkelerde yapılan hesap ve fiyatlar m3 ve tonaj üzerinden verilmektedir. Hesaplamalarda 1m3=330 kg ve 1 ton =3 m3  ve 1dm=1750 kg üzerinde fiyatlar oluşturulmaktadır.

 

Azerbaycan havayolu nakliyeleri kısmi de olsa kullanılmaktadır. Düzenli uçak seferleri bunu mümkün kılmaktadır.

 

Azerbaycan nakliyelerinde kullanılan diğer taşıma modu Demiryollarıdır. Fakat daha özel taşımalarda Batum aktarmalı yapılmaktadır.

 

Azerbaycan, Hazar  Denizi kenarında olmasına rağmen denizyolu çok kullanılan bir taşıma değildir, mesafenin kısa olması bu konuda ayrı bir etkendir.

 

Özellikle Karabağ Bölgesi’nin yeniden Azerbaycan sınırlarına katılması ile Türkiye Azerbaycan ihracatın da önemli artışlar beklenmektedir.

 

Azerbaycan nakliyelerinde yüzlerce Türk lojistik firması hizmet vermektedir. Bunlardan biri de

Azerbaycan taşımaların da hizmet veren  www.ritashipping.net firmasına ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Azerbaycan, Nakliyelerinde, Hangi, Yollar, Kullanılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı