Lojistik Sektörü Haberleri

Sayfa Adresi : https://www.lojistikline.com/haber-detay/96_avro-grubu-ndan-yunanistan-a-uyari

Karayolu Lojistik

Tümü

Avro Grubu'ndan Yunanistan'a uyarı

(7 Yil, 5 Ay önce) 819 İzlenme 0 Yorum
Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan kurumlarının özellikle emeklilik reformu, maliye ve özelleştirme alanlarında yapması gerekenler olduğunu söyledi.

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, “Yunanistan’da mali ve yapısal önlemlerle ilgili ilerleme kaydedilmesine rağmen, Yunan kurumlarının özellikle emeklilik reformu, maliye ve özelleştirme alanlarında yapması gerekenler var” dedi.
 
Dijsselbloem, Brüksel'de düzenlenen Avro Grubu toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.
 
Toplantıda, Avro Bölgesi’nin ekonomik durumunu değerlendirdiklerini aktaran Dijsselbloem, “Riskler ve piyasalarda kırılganlığın devam etmesine rağmen, Avro Bölgesi yapısal olarak bugün daha kuvvetli. Ekonomik iyileşme devam ediyor” diye konuştu.
 
Dijsselbloem, ekonomide küresel risklerin sürdüğünü anımsatarak büyüme için yapısal reformlara devam edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Avro Bölgesi’nde kamu harcamaları konusunun toplantı gündemine geldiğine işaret eden Dijsselbloem, bu harcamalarının verimliliğinin ve etkililiğinin çok önemi olduğunu anımsattı.
 
Dijsselbloem, Yunanistan’ın 3. kurtarma programı hakkında, “Yunanistan’da mali ve yapısal önlemlerle ilgili ilerleme kaydedilmesine rağmen, Yunan kurumlarının özellikle emeklilik reformu, maliye ve özelleştirme alanlarında yapması gerekenler var” diye konuştu.
 
Bundan sonra Avro Grubu toplantılarının daha şeffaflaşacağına dikkati çeken Dijsselbloem, “Toplantılardan sonra tarafların onayladığı ve piyasa için çok hassas olmayan verileri paylaşmaya karar verdik” dedi.
 
AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici de Avrupa’nın iç talep odaklı ve ılımlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirterek “Rekabeti artıran ve büyümeyi destekleyen kamu finansmanı için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün bankacılık ve finansal sistem aldığımız tedbirler sayesinde çok daha güçlü durumda” ifadesini kullandı.
 
Moscovici, toplantıda, Avro Bölgesi’nin kamu finansmanı ve harcamalarını değerlendirdiklerini vurgulayarak “Kamu harcamalarını daha fazla büyüme odaklı, Ar-Ge gibi, eğitim gibi, altyapı gibi alanlara yoğunlaştırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.
 
Yunanistan ekonomisi ve kurtarma programıyla ilgili Moscovici, "Ben, reformların siyasi ve sosyal anlamda zor olduğunu biliyorum. Emeklilik reformu bunun açık örneği. Ama bu reformlar gerekli. Bu reformları ileriye itmek durumu kolaylaştırmayacak" diye konuştu.
 
Moscovici, Yunanistan'daki reform sürecinin devam etmesi halinde bu yılın ikinci yarısında ekonomik büyümenin başlamasının beklendiğini sözlerine ekledi.
 
(AA)

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
  • Avurturya İkili Geçiş Dozvalalarında Son Durm; Geçiş Belgesi Otomasyon Sisteminden (GEBOS) alınan verilere istinaden; 01.03.2023 tarihinde dönemsel olarak kullanıma açılan Avusturya ikili geçiş belgelerinden 27.03.2023 tarihi itibarıyla 763 adet kalmıştır.(UND) Geşiş Belglerinde Güncel Durum
    16 Ay, 1 Gün önce
  • 16 Ay, 1 Gün önce
  • Önemli Uyarı Bilindiği üzere, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle yapılan girişimler sonucunda Türk taşımacılarının BiReg sistemi kaydı oluşturmalarına ilişkin 28 Şubat 2023 tarihine kadar muafiyet sağlanmıştı. Söz konusu muafiyet, 28 Şubat 2023 tarihinde sona ermiş olup deprem felaketinin büyüklüğü göz önünde bulundurularak kayıt muafiyetinin uzatılması için Derneğimiz tarafından söz konusu muafiyetin uzatılmasına ilişkin girişim yapılmış idi. Bu çerçevede, BiReg sistemi kayıtlarına ilişkin geçici muafiyet 31.03.2023 tarihinde sona erecektir.(UND)
    16 Ay, 1 Gün önce
EURO
35.9251
DOLAR
33.0042
VİRGİNİA
ARŞİV