Devetabanı Bitkisi ve Bakımı
Nakliye portalı
Haber
06 Aralık 2020 - Pazar 09:48
 
Devetabanı Bitkisi ve Bakımı
Devetabanı bitkisinin anavatanı Amerika’nın tropik bölgeleridir.He zaman yeşil kalırlar.Tırmanıcı bitkilerdir.
KÜTÜPHANE Haberi
Devetabanı Bitkisi ve Bakımı

Devetabanı  Bitkisi  ve Bakımı

 

Latincesi ‘’Monstera deliciosa dır’’ (Swiss-cheese plant)

 

Devetabanı bitkisinin anavatanı Amerika’nın tropik bölgeleridir.He zaman yeşil kalırlar.Tırmanıcı bitkilerdir. Salonların dekoaratif bitkilerinden biridir. Büyük yapraklı, delikli yaprakları ile ayrı bir özelliği vardır. 30 ayrı çeşidi bulunur. İyi bakıldığı zaman çok boylanma özellikleri vardır.

 

 

 

Devetabanı’nı Sıcaklık ve Işık İstekler

 

-Bitki büyümesi için 18 C de ihtiyaç duyar. Kışın 13-18 C de muhafaza edilmelidir.Sıcaklık 10 C den aaşağı düşerse bu bitki için tehlikelidir.

-Gölge ve yarı gölge ortamalrı severler, o yüzden salonlara uygun bitkilerdir.Eğer doğrudan güneş ışığına maruz kalırlarsa yaprakların sararmasına sebep olur.

Karanlık yerler de kaldığı zaman yaparak sapları normalin üzerinde büyüler,yaprakalrı küçülür.

Nemli ortamları severler.

 

Devetabanı Su İsteği,

 

Yaz  aylarında bol su verilir.Bitkinin dinlenme dönemi Ekim-Şubat aylarıdır,suyu azaltılır. Kireçsiz su verilmeye dikkat edilmelidir. (Genel olarak Tropik bitkilere kireçsiz su verilmeye çalışılmalıdır)

Yaz aylarında nemini artırmak için yapraklarına  su püskürtülmesi  gayet faydalıdır.

 

Devetabanı Toprağı

 

Tropik bitki toprakları hazırlanırken organik maddece zengin  ve  hafif süzek toprak karışımları hazırlanmaya çalışılmalıdır.

Saksı harcı olarak ;yarısından fazla yaprak çürüküntüsü,torf  ve yanmış ahır gübresi ve dişli kumdan karışım hazırlanır.

 

Saksı değiştirme 2-3 yılda bir yapmak uygun olur.Şubat-Mart aylarında yapıabilir.

 

Devetabanı Çoğaltması

 

Deve tabanı çoğaltılırken  daldırma, tepe çeliği,gövde çeliği  ile üretilebilir.

Daldırma ile üretimde, ocak ayında sürgünlerden biri köklendirme yastığına yatırılır. Üzeri torf ile örtülür. Ortam sıcaklığı 21-27 C’lerde tutulur. Bu Şekilde her boğumdan kökler meydana gelir. Köklenme olduktan sonra boğumlar kesilerek yeni köklü bitkiler elde edilir. Ayrıca havai daldırma yöntemi de kullanılabilir.

 

Tepe Çeliği ile üretimde ;Haziran döneminde birer olgun yaprak bulunduran çelikler kesilerek , kum ve torf karışına ekilir, ortam sıcaklğı 22-27 C olmalıdır. Kökelnemesi 3-4 hafta civarıdır.


Gövdeden çelik alama işleminde ise yılın dönemi yapılabilir.Bu çelikler kum veya perlit karışımda, 22-27 C  ortam sıcaklığına dikkat edilerek çoğaltılır.

 

 

Gübreleme: Nisan-eylül ayları arası 3 haftada bir, 2 g/Ɩ kompoze gübre verilir.

 

 

Budama :

Devetabanı çok büyür bu açıdan yukarıdan tepe budaması yaparsanız bitki yanlara doğru büyür, bu tepe budamsından aldığınız kesitleri çelik olarak da kullanabilirsiniz.

Budama yapılırken bitkiye ne alma özelliği veren hava kökleri kesinlikle kesilmemelidir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devetabanı, Bitkisi, ve, Bakımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı