Yakıt Sarfiyatını Etkileyen Faktörler
Nakliye portalı
Haber
17 Aralık 2020 - Perşembe 00:21
 
Yakıt Sarfiyatını Etkileyen Faktörler
Aracların en büyük gider kalemi olan yakıt harcamasını nasıl düşürebiliriz, araçlarda filtreler neden önemlidir,aracınızda hangi sebepler yakıtın fazla harcanmasına sebep olur, yakıt sarfiyatı nasıl düşer,yakıt sarfiyatında lastiklerin önemi nedir, yakıt harcamalarında klima etkilimidir, hangi motor daha az yakar, motor hacminin yakıt tüketimine etkisi nedir, yakıt tüketimi açısından periyodik bakım neden önemlidir..
OTOMOTİV Haberi
Yakıt Sarfiyatını Etkileyen Faktörler

Yakıt Sarfiyatı Nedir?

 

 Yakıt sarfiyatı, yakıt tüketimi diye tabir ettiğimiz  ifadeler; motorlu bir aracın bir km de harcamış olduğu yakıt miktarını ifade eder. Motorlu her türlü araç için yakıt sarfiyatını hesaplamak mümkündür.

 

Çok basit olarak yakıt sarfiyatını şöyle hesaplayabiliriz;

-Aracın yakıtı bittiği (depo sıfıra yakın)  zaman yakıt almaya gittiniz ve deponuzu doldurdunuz.(depo 30 lt yakıt almış olsun)

-Doldurduktan sonra aracınızın kaç km yaptığını gösteren gösterge saatinde olan rakamı bir yere not ettiniz.( örnek: 85300 olsun)

-Buradan harekete başladınız, aracınızla iş yerine veya başka yerlere gidip geldiniz ve yakıt göstergesi yandı tam bitmesine yakın tekrar yakıt almaya gittiniz, istasyondasınız tekrar km saatine bakıp görünen rakamı daha önce yazmış olduğunuz rakamın üstüne yazdınız ( örnek :85800 olsun)

Şimdi yakıt sarfiyatını hesaplayalım;

Önce yapmış olduğumuz  km yi bulalım : 85800-85300= 500 km

Yani biz 30 lt yakıt ile 500 km yol katetmişiz.  1 km de ne kadar yakıt tükettiğimizi bulmak için  30lt/500km=0.06 lt/Km (yani  1 km de 0.06 lt yakıt harcamış oluyoruz.

10 km ne kadar yakıt harcamış oluyoruz : 10 x 0.06 = 0.6 lt dir.

100 km de kadar harcamış oluyoruz :100 x 0.06 = 6 lt dir

1 km de sakıt sarfiyatını parasal değerini bulmak  için :  1 lt yakıt 5 TL olsun, Bu durumda  : 5 tl x 0.06 =0.3 lira olur ,

10 km de kaç para olur ; 10 km x 0.3 lira= 3 lira yakıt parası olur

100 km ise ; 100 km x0.3 lira= 30 liralık yakıt harcamış oluruz.

 

Bazen şu soruyu sorarlar, aracın km de  yüzde kaç yakıyor, karşıdaki Yüzde Yirmi yakıyor dediği zaman şunu anlarız ; 100 km lik yolda araç 20 lt yakıt harcıyordur.

 

Yakıt Sarfiyatını (Yakıt Tüketimini) Etkileyen Sebepler

-Aracı uygun devirde kullanmamak,

-Aşırı hız yapmak, tavsiye edilen optimal hız sınırı üzerinde araç kullanmak

-Çok fazla ve ani frenlemeler yapmak

-Sürekli gaza basmak veya ani aralıklarla gaza  basıp çekmek

-Yüksek hızda giderken camları açmak , hem savrulmalara sebep olur hemde yakıt tüketimini artırır

-Aracı çok fazla rölantide çalıştırmak,

-Yoğun ve kalabalık tarfikde  sürekli motoro stop edip çalıştırmak, motor silindirlerinde atıl yakıt oluşmasına dolayısı ile fazla yakıt kullanmaya sebep olur.

- Durma-kalkma sıklığı artıkça yakıt tüketimi artar ( Şehir içlerinde ve yoğun trafikde araçların dazla yakıt harcamasının sebebi budur)

-Kalitesiz yakıt kullanmak da yakıt harcamasını artırır,

-Klima ve ıstma sistemlerinin sürekli açılıp kapanması yakıt sarfiyatını artırır, bunu yerinde daha az ama sabit çalıştırmak daha uygundur.

-Lastik havalarının tavsiye edilen basınç da tutulması ve hepsinde eşit olması hem yol tutuşu açısından hemde sarfiyatı açısından sıklıkla kontrol edilmelidir.

-Yakıt filteresi,Hava filtresi zaman zaman tıkanabilir, iş görmeyebilir periyodik olarak kontrol edilmeli çünkü yakıt harcamasını artıran önemli sebeplerdendir.

-Motor yağında azalmalar, incelmeler yakıtı artıracağından kontrol edilmelidir.

-Araclarda tavsiye edilen ağırlık aşıldımı direky yakıt sarfiyatını etkileyen bir faktördür.

 

Araçların düzenli bakım ve kontrollerini yaptırmak hem araç açısından hemde harcanan yakıta verilecek fazla para açısından çok önemlidir. Periyodik bakımlar araç parçalarının çmürlerine gçre hesaplanmakta ve tavsiye edilmektedir.

 

Unutmamalıdır ki; yeni trafiğe çıkan araçlar daha az yakar çünkü yeni araçların tüm donanımları yenidir ve düzenlidir. Motor hacimleri küçük araçlar daha az yakıt harcarlar, motor hacmi büyük olan araçlar daha fazla yakıt tüketirler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yakıt, Sarfiyatını, Etkileyen, Faktörler, Lojistik haberler, Lojistik bilgil
Yorumlar
Haber Yazılımı